E szerint egyre jelentősebb szerep jut a nem banki finanszírozásnak és mély strukturális átalakulás rajzolódik ki ebben a finanszírozói szegmensben. A felmérés tanúsága szerint idén a legfontosabb szerep a refinanszírozásnak, a másodlagos és harmadlagos kivásárlásoknak jut. A finanszírozási szerkezet változását jól mutatja, hogy a válaszadók arra számítanak: egy tipikus akvizíciónál a saját tőke szükséglet idén meghaladja a 45 százalékot. Összességében csupán a válaszadók ötöde véli úgy, hogy ennél alacsonyabb arányú saját tőke is elégséges lehet egy-egy felvásárlás megvalósításához.
„A finanszírozás terén a legerőteljesebb kihívást a kellő likviditás előteremtése, a megfelelő árazás kialakítása, valamint az új üzletek finanszírozási szerkezetének változása jelenti. Az egyre nyomasztóbb refinanszírozási igény felismerése, valamint a befektetőházak megújuló forrásszükséglete ugyanakkor a növekedés esélyét hordozzák.” – hangsúlyozta Borbély Gábor, a Horváth és Társai DLA Piper Ügyvédi Iroda partnere.
Az egyes ágazatok közül a vezető döntéshozók megítélése szerint idén az üzleti szolgáltatások, az egészségügy, a TMT (telekommunikáció, média, technológia) és a könnyűipari szektorok teljesítménye alakulhat a legígéretesebben. Ez a kép Magyarország tekintetében is általában véve helytálló, a feldolgozóipar, az energia és az IT továbbra is fókuszban van. Ugyanakkor az egyedi preferenciák és tapasztalatok alapján az egyes finanszírozóknál különböző hangsúlyt kapnak az egyes iparágak.
A DLA Piper 2011 év végén immáron harmadik alkalommal elkészített felmérése, amely az akvizíciók finanszírozásának üzleti feltételeire és trendjeire összpontosító, meghatározó pénzpiaci szereplők tapasztalatait és várakozásait tükrözi, mindenképp hasznos a hazai piaci szereplők számára a realitások felméréséhez, a tőke és finanszírozási szükségletek kalibrálásához.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.