A ma délelőtti Ifo index befolyásolhatja a kurzus alakulását, de ha nem jön olyan hír, ami komolyabban megváltoztatja a befektetői hangulatot, akkor az oldalazás folytatódhat a mai napon. A következő hetekben azonban inkább gyengülés jöhet a forintban, ha nem sikerül az EU/IMF-ügyben előrelépést elérni (miközben a következő napok/hetek fontosabb eseményei, ha pozitív üzenetet hordoznak, a forint erősödését is kiválthatják).
Rövid hazai piaci áttekintés:
Az elmúlt egy-két napban viszonylag nyugodtabb volt a kereskedés a forint árfolyamában. A nemzetközi adatok vegyes képet mutatnak: a tengerentúli vállalati gyorsjelentések többségükben pozitív meglepetéssel szolgáltak, amik javítják a hangulatot, azonban a legutóbbi USA makrogazdasági indikátorok már ellentmondásosabbak. Némelyik indikátor komolyabb gyengülést mutat, azonban messze nem mindegyik. Az európai adóssághelyzetre térve jó jel volt, hogy a héten a spanyol aukciók viszonylag jól sikerültek, és a 10 éves spanyol hozam is csökkenni tudott – mutatnak rá az Erste elemzői.
A fenti történések hatásai nagyjából kiegyenlítették egymást, és ez segített abban, hogy az elmúlt egy-két napban viszonylagos nyugalom honolhatott a forint piacán is. Az EU/IMF-ügyre áttérve, a mai napon egyelőre kivárás jöhet a következő napok/hetek fontosabb eseményei előtt (hétfői Orbán-Barroso találkozó, hétvégi IMF-közgyűlés, a konvergenciaprogram április 30-ig történő benyújtása, illetve a várt brüsszeli levél a kötelezettségszegési eljárásokkal kapcsolatban). Ezek az események azonban komolyan befolyásolhatják a forint árfolyamát a következő hetekben, akár a pozitív, akár a negatív irányba.
A magyar állampapírpiacon az elmúlt napokban inkább hozamcsökkenések következtek be, miközben a tegnapi állampapír aukciók is jól sikerültek. A 3, 5 és 15 éves papírokból az ÁKK összesen 47,5 milliárd forintot adott el, 7,5 milliárddal többet, mint a tervezett, majd délután (a délelőtt kialakult árak mellett) további 16 milliárd forintot értékesített az adósságkezelő. A hozamok 8,70-8,86 százalék között alakultak. Egyébként a CDS felárak mozgása nem teljesen követte az elmúlt napokban a hozamok csökkenését (az aktuális felárakról lásd a túloldali táblázatot). Az ÁKK tegnap a másodpiaci hozamok kisebb, 1-3 bázispontos hozamcsökkenését mérte.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon továbbra is az 1,307-1,317 között araszol az EUR/USD, egyelőre nincs jele nagyobb elmozdulásnak. Kérdés, hogy ezen a délelőtt esedékes német IFO adatok változtatnak-e. A részvénypiacokon eséssel indították a kereskedést tegnap az USA-beli vezető mutatók, s bár az utolsó órában gyenge vételi erő érkezett, így is mínuszban zártak az indexek (Dow -0,53 százalék, Nasdaq -0,79 százalék, S&P500 -0,59 százalék). Ma a gyorsjelentési szezon tovább folytatódik. Vegyes a hangulat a Távol-Keleten, a japán tőzsde kis mínuszban tartózkodik, a kínai piac ugyanakkor felemás képet mutat (Nikkei -0,24 százalék, Hang Seng -0,12 százalék, Shanghai 0,89 százalék). Az árupiacokon az arany árfolyama az 1.630-1.655 dollár közötti sávban oldalazott tegnap. A WTI kőolaj árfolyama a szerdai áresést követően szintén csak oldalazni tudott, 101,7-103,2 dollár között. A határidős piacokon az indexek pluszban vannak ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az USA-ban a heti friss munkanélküli-segély kérelmek a vártnál gyengébben alakultak, 370 ezer helyett 386 ezerre emelkedett az újonnan regisztrált munkanélküliek száma, miközben a korábbi adatot 380 ezerről 388 ezerre módosította a tárca. A tartós kérelmek száma valamelyest elmarad a 3,3 milliós elemzői várakozásoktól, de a korábbi adatnál magasabb lett.
A Philadelphiai Fed konjunktúra-mutató értéke 8,5 pontra csökkent áprilisban, szemben a stagnálást (12,5 pont) váró piaci konszenzussal.
A várt 4,62 millióval szemben évesítve csak 4,48 millió használt lakás talált gazdára márciusban. A adat alulmúlja a februári 4,59 milliós értéket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.