Hamarosan megszülethet a kormányzati koncepció a mezőgazdasági és környezetvédelmi beruházások finanszírozására szakosodott „zöldbank” felállításáról, igaz, a tulajdonosi összetételről még nem született meg a végleges döntés – értesült a Világgazdaság online.
A zöldbank-koncepció nem új, és Európában nem is ismeretlen: kissé leegyszerűsítve az a lényege, hogy a kijelölt piaci szereplő olyan agrár- és zöldberuházásokhoz nyújt hitelt állami szerepvállalás mellett, amelyek piaci alapon nem, vagy korlátozott mértékben finanszírozhatók.
A téma már a 2010-es választási kampány óta időről időre felmerül, ám most már úgy tűnik, nem sok hiányzik a végleges döntéshez. Erre utal Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter közelmúltban tett bejelentése is, amely szerint a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM), valamint a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hamarosan kidolgozza koncepciót, amely alapján létrejöhet az úgynevezett zöldbank, amelynek feladata a mezőgazdasági, erdészeti, természet- és környezetvédelmi célú beruházások forráshoz juttatása, az ágazat cégeinek finanszírozása. Fazekas Sándor közölte azt is: az agrárbank forráskerete több tízmilliárd forintra rúg majd.
A kormány értesüléseink szerint nem csak tisztán állami tulajdonú bank felállításában gondolkodik, hanem létezik olyan forgatókönyv is, amely szerint piaci alapon működő pénzügyi szolgáltatót, vagy szolgáltatókat is bevonna a projektbe. Lehetséges jelöltekből nincs hiány, hiszen az agrárfinanszírozásban több kereskedelmi bank is erős, és értelemszerűen merül fel a konstrukció kapcsán a vidéken nagyon jó hálózatot működtető takarékszövetkezetek szerepvállalásának a lehetősége is. A sajtóban emellett a Gránit Bank, és a Széchenyi Bank neve is keringett a lehetséges partnerek között.
A mezőgazdaság finanszírozása az utóbbi években egyre vonzóbb területet jelent a kereskedelmi bankoknak, pedig volt időszak, amikor erősen ódzkodtak tőle. És annak ellenére, hogy a környezetvédelmi célú beruházások nem tartoznak a gyorsan megtérülő befektetések közé, itt sem kis üzletről van szó. Az Energia Klub kutatása alapján körülbelül 650 milliárd forintnyi megtakarítható energián ülünk otthonainkban. A hazai lakóépületek összességének gerincét, mintegy 66 százalékát, jellemzően az 1960-as és 1970-es években épült, 80 négyzetméter alapterületű, sátortetős családi házak alkotják. A lakások 20 százaléka nem panelépítésű társasházakban, míg 14 százalék panel épületekben található. Így egy agrár- és környezetvédelmi beruházásokban érdekelt bank létrehozásának mindenképpen lehet létjogosultsága, csak az a fontos, hogy kellő körültekintés mellett, jól működő – és főként finanszírozható – konstrukciókat dolgozzanak ki a tulajdonosok.
A zöldbank koncepciója pedig a jelek szerint nem kizárólag az államot érdekli. A három takarékszövetkezet egyesülése nyomán létrejött pest megyei Pátria Takarékszövetkezet alelnök-ügyvezetője, Éliás Csaba egy, a múlt hónapban tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a Pátria egy szokatlan üzletpolitikai döntéssel úgynevezett ÖkoTakarékként definiálja magát: a térségi zöldgazdaság és a civl szféra fellendüléséhez, a helyi környezetvédelmi beruházások sikereihez is szeretnének hozzájárulni. A privátbankár.hu tudósítása szerint egymilliárdos keretösszeggel olyan programot indítanak, amelyben a "pozitív szűrő által támogatott" célok megvalósítását támogatják: az alternatív energia, a biogazdálkodás, a kultúra, az oktatás területén nyújtanának kedvezményes hiteleket.
A konkrét termékek még nincsenek készen, de várhatóan jegybanki alapkamat alatti kamatozású hiteltermékeket kínálnak majd a térségben induló zöld beruházásoknak, illetve többek között biogazdálkodóknak, lakossági ügyfeleknek környezetbarát megoldásokat alkalmazó építkezésekhez és ingatlanfelújításokhoz. A programba bevonnák a betéteseket is, akik az egyébként elérhető kamat egy részéről lemondhatnának a térség fejlődését szolgáló célok érdekében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.