Az angol jegybank alelnöke azon vizsgálat részeként vett részt a parlamenti bizottsági meghallgatáson, amely a Barclays és más bankok ellen irányult, a kulcsfontosságú londoni bankközi hitelezési kamat, a Libor manipulálása kapcsán. A Barclays már több mint 450 millió dollár birság megfizetésére kényszerült a Libor manipulálásában vállalt szerepéért. A Reuters szerint Tucker tagadta, hogy bármely brit miniszter presszionálta volna őt, hogy befolyást gyakoroljon a Barclaysra vagy más bankokra a kamatlábbal kapcsolatban.
Leszögezte, hogy nincs tudomása semmilyen hamisításról. "Semmilyen tudomásunk nem volt róla és soha nem vettem volna részt hasonló összeesküvésben" – fogalmazott Tucker a bizottsági meghallgatáson.
A Times cikke szerint a Libor-botrány az évszázad csalása. Akár 18 nagybank manipulálhatta 2005 és 2009 között a Libort a saját javára. Az ügyben az Egyesült Államok, Európa és Japán hatóságai jelenleg is vizsgálatokat folytatnak. Érintett lehet többek között a Deutsche Bank, az UBS, a Citigroup, a JP Morgan, az HSBC és a Bank of America. A Barclays elmarasztalása lavinát indíthat el, a botrány már elérte a brit politikát.
A Fed a szóvivő tájékoztatása szerint már 2007-ben kapott híreket az esetleges Libor manipulációról és 2008-ban, a Bear Stearns csődjét követően a Bank of Englandnél is érdeklődött az ügyben. Az amerikai jegybank állítása szerint ezt követően megküldték a hatóságoknak szakértői véleményüket arról, hogyan kéne átalakítani a kamatképzési rendszert az Egyesült Királyságban.
EU-szinten pedig Michel Barnier, az Európai Bizottság belpiaci biztosa is magasabb büntetéseket követelt. Ha a feltételezések igaznak bizonyulnak, az ügy hitelfelvevők millióit érintheti. Közülük több tucatnyi már panaszt jelentett be New Yorkban amerikai nagybankokkal szemben.
A Barclays igazgatótanácsa azt követelte Bob Diamondtól, a cég múlt héten lemondott vezérétől, hogy mondjon le 17 millió fontos jutalmáról, miután kiderült, hogy a vezetése alatt hajtották végre a sorozatos manipulációt. A volt vezér ma beleegyezett a lemondásba. A cégvezető tagadta, hogy tudott volna az ügyről, amelyet egyébként számtalan belső levélváltás is alátámaszt. A súlyos csalási bűncselekmények felderítésére szakosodott brit nyomozóhatóság (SFO) még Diamond lemondása előtt bejelentette, hogy felvette a kapcsolatot a brit pénzügyi felügyelettel, és vizsgálja, hogy jogilag lehetséges-e bűnvádi eljárás megindítása a kirobbant botrányban érintett bankárok ellen.
Csak kevés bank nyerhetett
A magyarországi bankok nem valószínű, hogy nyertek a Libor manipulálásán, az ügyfelek viszont jól járhattak azzal, hogy a Barclays megpróbálta a valóságos szint alá nyomni a hivatalos bankközi kamatot. A magyarországi bankok is érezhették, amikor 2008 őszén, a Lehman Brothers bukása után hiába próbáltak forráshoz jutni a bankközi piacon, hogy nem feltétlenül reálisak a londoni bankközi kamatlábak (Libor). Már akkor felvetődött, hogy a brit bankszövetség 16 tagja közül egyesek manipulálhatják a bankközi kamatokat, számos panasz érkezett ugyanis arra, hogy a Libort meghatározó hitelintézeteken kívül jóformán egyetlen bank sem jut hozzá kölcsönhöz a hivatalosan megadott ráták mellett.
A hitelintézet vélhetően azért próbálta lefelé módosítani a bankközi kamatlábat, hogy leplezze, milyen magas forrásköltségek mellett jut hitelhez, illetve azért, hogy felduzzassza egyes kereskedőinek a profitját. A valóságosnál alacsonyabb bankközi kamatlábak felállításából úgy profitálhatott a Barclays, hogy ezáltal olcsóbban juthatott hozzá forrásokhoz
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.