Tizennyolcra emelkedett az idén eddig csődbe jutott bankok száma az Egyesült Államokban, tavaly összesen 24 bankot zártak be. Az állami betétbiztosítási alap (FDIC) szerint a csődhullám négy éve tetőzött, a bezárt bankok száma 2010-ben 157-re nőtt az egy évvel korábbi 140-ről. Három éve 92 bank ment csődbe, két éve 51. A 2007 vége óta csődbe jutott bankok száma csaknem ötszáz - írja az MTI Eco.
Az FDIC honlapjára felkerült adatok szerint legutóbb a minnesotai Northern Star Bank "ajtajára került lakat". Idén ez az első csődbe jutott bank a szövetségi államban, ahol tavaly egyet kellett bezárni.
A betéttulajdonosokat fejenként 250 ezer dollárig (mintegy 64,5 millió forint) biztosítja az amerikai betétbiztosítási alap. Összehasonlításként: ez az összeg több mint kétszerese annak a pénznek, amit a magyar betétesek kapnak vissza az országos Betétbiztosítási Alaptól, ha a bankjuk becsődöl.
Az idén erre számos esetben került sor. Szerencsére csak kisebb pénzintézetek, jellemzően takarékszövetkezetek dobták be a törülközőt, azonban az OBA tartaklékait még így is csaknem teljesen felemésztette a betétesek kárpótlása.
A legutóbbi eset a Széchényi Banké, amelyben ráadásul 49 százalékos tulajdonos az állam, így a betétesek okkal gondolhatták, hogy a pénzintézet helyzete stabil, hiszen az állam egy éve szállt be a cégbe.
Az OBA itt is tízmilliárdos nagyságrendben ad vissza pénzt a betéteseknek, akik közül viszont 107-nek bőven meghaladja a bankban tartott összeget az OBA-limit. Nekik a kormányfő csütörtöki bejelentése szerint több milliárd forintból plusz pénzt fizet az állam "felelőssége", azaz 49 százalékos tulajdonrésze erejéig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.