BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csalódást okoztak a bankok

A négy nagy amerikai bank közül háromnak a profitja is elmaradt az elemzők várakozásaitól. Az amerikai jelzálogpiac és a kötvénykereskedelem visszaesése miatt csökken a bevételük, emellett a hatóságok is súlyos bírságokkal sújtják őket.

Mind a négy nagy amerikai bank színt vallott már tavalyi éve utolsó három hónapjáról. Tegnap tette közzé a Bank of America (BofA) és a Citigroup a negyedik negyedéves jelentését, és mindkét hitelintézet gyengébb számokat közölt a várakozásoknál. A mérlegfőösszege alapján második legnagyobb amerikai hitelintézet, a BofA negyedéves profitja 11 százalékot esett, miután a kereskedési és a hitelezési tevékenységből származó bevételei csökkentek.

A visszaesést az sem tudta ellensúlyozni, hogy a pénzügyi csoport komoly költségcsökkentést hajtott végre az utóbbi időben – írja a The Wall Street Journal. A nettó profit 3,05 milliárd dollárra, részvényenként 25 centre csökkent, a Thomson Reuters elemzői 31 centes részvényenkénti eredményre számítottak. A bevétel 13 százalékkal 18,73 milliárd dollárra csökkent, a szakértők viszont csaknem 21 milliárd dollárra számítottak.

A harmadik legnagyobb amerikai bank, a Citigroup nyereségét a büntetések vitték el az év utolsó három hónapjában: összesen 3,5 milliárd dollárt kellett kifizetnie jogi ügyek miatt. A korrigált adózott eredmény 346 millió dollárra, vagyis részvényenként 6 centre csökkent az egy évvel korábbi 2,6 milliárd dollárról. A Reuters elemzői valamivel magasabb, részvényenként 9 centes profitot vártak. A Citi a legnemzetközibb amerikai nagybank, a bevételének több mint a fele külföldről származik. Igaz, a pénzügyi csoport 16 külföldi piacról – köztük Magyarországról is – lakossági üzletága kivezetését tervezi. A bank működési költségei a tavalyi utolsó negyedévben 21 százalékkal 14,4 milliárd dollárra nőttek. Ebből 2,9 milliárd dollárt tettek ki a jogi ügyekkel, és 655 millió dollárt az újrapozícionálással kapcsolatos költségek.

A legnagyobb amerikai bank, a JP Morgan Chase szerdán tette közzé a negyedéves számait, ebben 4,9 milliárd dolláros, vagyis részvényenként 1,19 dolláros nettó eredményről számolt be. A profit 7 százalékkal lett alacsonyabb az egy évvel ezelőttinél, és 10 százalékkal maradt el az elemzői várakozásoktól is, amelyek részvényenként 1,31 dollárról szóltak (a jogi költségek nélkül 1,33 dollár lett volna az egy részvényre jutó eredmény). A bevétel 3 százalékkal 22,5 milliárd dollárra csökkent. A hitelintézetet súlyosan érintette, hogy a kötvénykereskedési üzletág bevétele 32 százalékkal esett vissza egyetlen negyedév alatt, de kevesebbet hozott a hitelkártyarészleg és a jelzáloghitelezés is, miután lassulni kezdett az amerikai ingatlanpiac.

Egyedül a Wells Fargo hozta az elemzők által elvárt eredményt. A negyedik legnagyobb amerikai hitelintézet szintén szerdán jelentett, és enyhén növekvő nyereségről számolt be, amit a hitelkártya- és a vállalati hitelezési üzletágának köszönhetett. A Wells Fargo a legnagyobb amerikai lakáshitelező, tavaly az utolsó három hónapban 44 milliárd dollárnyi kölcsönt helyezett ki, ez 12 százalékkal elmarad az egy évvel korábbinál. A bank nettó eredménye 5,38 milliárd dollár lett a negyedik negyedévben, ez részvényenként 1,02 dollárt jelent.

Támadják a bankokat

„Ostrom alatt állnak a bankok” – mondta Jamie Dimon, a JP Morgan vezérigazgatója az eredmények ismertetésekor. A bankár szerint korábban egyetlen hatósággal kellett csak megegyezniük a hitelintézeteknek a problémás ügyekben, most viszont már öttel vagy hattal.

A vezető amerikai hitelintézet az előző negyedévben 1,1 milliárd dollárt tartalékolt bírságokra és kártérítésre, és Dimon szerint a jövőben is több milliárd dolláros büntetésnek nézhetnek elébe. A Fed szerint a banknak 20 milliárd dollár körüli tőkeemelésre lehet szüksége, ehhez vagy nyereségesebbé kell válniuk, vagy részvényeket kell kibocsátaniuk.

A vezető amerikai hitelintézet az előző negyedévben 1,1 milliárd dollárt tartalékolt bírságokra és kártérítésre, és Dimon szerint a jövőben is több milliárd dolláros büntetésnek nézhetnek elébe. A Fed szerint a banknak 20 milliárd dollár körüli tőkeemelésre lehet szüksége, ehhez vagy nyereségesebbé kell válniuk, vagy részvényeket kell kibocsátaniuk. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.