BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az energiaiparban bíznak az amerikai tőzsdéken

Pozitív kezdés után vegyesen alakultak ma az amerikai részvényárfolyam indexek.

A főbb indexek 0,3 százalék körüli nyereséggel nyitottak. A zárás előtt mintegy két órával a DJIA-30 index 0,1 százalék veszteséget, az S&P-500 index 0,1 százalék nyereséget, a Nasdaq Composite 0,3 százalék veszteséget mutatott.

Januárt a DJIA-30 index 3,7, az S&P-500 index 3,1 százalék veszteséggel zárta, egy éve a leggyengébb havi eredményel. A pénteki zárással a DJIA-30 4,9 százalékkal, az S&P-500 4,6 százalékkal állt rekordértéke alatt.

Az indexek hétfői pozitív nyitása elsősorban az energiaipari részvényeknek volt tulajdonítható, amit viszont az olajárak emelkedése váltott ki. Az olajárak egyébként széles tartományban ingadoztak a kereskedés folyamán, így nagyban hozzájárultak az indexek mozgásához is. Az olajárak 4,8 százalékos pozitív és 3,3 százalékos negatív eltérés közötti tartományt jártak be a nap folyamán. A Brent nyersolaj a zárás előtt két órával két és fél százalékos nyerségben állt, hordónként 54 dollár feletti áron, az amerikai WTI nyersolaj pedig szintén két százalék feletti nyereségben, közel 50 dolláros áron.

Az Exxon Mobil eredményének az elemzők által várnál kisebb mértékű csökkenéséről számolt be. A pozitív hír részvényét több mint egy százalékos erősödéshez juttatta.

Makrogazdasági fronton azonban inkább negatív hírek érkeztek hétfőn, mint pozitívak.

Januárban az Institute for Supply Management (ISM) feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe (BMI) az elemzők által várt 54,5 pont helyett 53,5 pontra csökkent a decemberi 55,1 pontról.

A lakossági kiadások tavaly decemberben csökkentek, mégpedig január óta az első alkalommal. Az év folyamán egyébként mindvégig emelkedett a lakossági fogyasztás az előző havihoz képest. Ráadásul a decemberi csökkenés 2009 óta a legnagyobb mértékű volt. A lakossági kiadások csökkenését annak tulajdonítják a szakértők, hogy a csökkenő üzemanyagköltségek után megtakarított pénzüket a fogyasztók nem fordították egyéb kiadásokra.

Az építőipari kiadások viszont 0,4 százalékkal növekedtek januárban, szemben a decemberi 0,2 százalékos csökkenéssel. Igaz, a januári növekedés mértéke elmaradt a várt 0,7 százaléktól.

A vállalati eredménybeszámolók sem mutattak egységes képet, és ez szintén nagyban hozzájárult az indexek ingadozásához.

"Amellett, hogy a gazdasági fundamentumok még mindig elég jól néznek ki, az eredménybeszámolók egyre inkább csalódást keltenek és aggodalomra adnak okot a növekvő volatilitás miatt" - mondta James Liu, a JPMorgan Funds szakembere. "Jó eredmény adatokhoz szoktunk hozzá, és úgy tűnik, most zajlik várakozásaink első megmérettetése" - tette hozzá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.