Az eddigi legnagyobb kártalanítási összeg az 1999-ben leállt London Bróker Rt.-hez kapcsolódik, a cég bedőlése nyomán 2,243 milliárd forintot fizetett ki az alap a károsultaknak. Ezután viszont már tényleg „csak” százmilliós nagyságrendű ügyek következnek: még az ezredforduló előtt bedőlt CB Bróker ügyfeleit 537,5, a szintén ekkor tönkrement Globex Brókeréit pedig 274,5 millió forint értékben kellett kártalanítania az alapnak.
A Beva adatai szerint eddig összesen 14 brókercég ügyei nyomán kellett kártalanítást fizetni, összesen 4,344 milliárd forint összegben, hozzávetőlegesen 11 700 ügyfélnek. Utóbbiak közül hozzávetőlegesen nyolcezer befektető a CB és a London Brókerhez kötődött.
A mostani hullám kifizetési hatásait még lehetetlen megbecsülni, de az eddig napvilágot látott információk alapján az összeg jócskán túlnőhet az eddigi rekordon és akár a Beva vagyonán is.
Ha a Beva kártalanítási kötelezettsége meghaladja a hozzávetőleg 12 milliárdos vagyonát, akkor a tagjainak rendkívüli befizetést rendelhet el: ebben az évben ilyen módon még további 1,22 milliárd forint beszedésére lenne mód. Ha a pótbefizetés sem elég, a Beva kereskedelmi banki hitelt is felvehet, amelyet állami készfizető kezesség biztosít. Fontos ugyanakkor, hogy az esetlegesen felvett hitelt a Beván keresztül a tagintézményeknek kell visszafizetniük, az állam nem járul hozzá az alap vagyonához.
A brókercégekkel kapcsolatos fejlemények emellett továbbgyűrűzhetnek más területekre is. „Különbséget kell tenni az alapkezelők és a brókercégek között” – hangsúlyozták a Concorde Alapkezelő tulajdonosai a cég tegnapi sajtótájékoztatóján. Az alapkezelőknél nincs ügyfélpénz, a vagyon egy független letétkezelőnél van.
A portfólió-menedzserek csak a tranzakciókat végzik, a befektetett eszközökhöz nem férnek hozzá, így nem is lophatják el – magyarázta Bilibók Botond vezérigazgató. Szerinte Magyarországon jó ideig nem lesz normális vállalati kötvénypiac: a szélesebb lakossági körben történő vállalati kötvénykibocsátások ugyanis az elmúlt években szinte kivétel nélkül csúfos kudarcba fulladtak, a befektetők az ígért magas hozam helyett örülhettek, ha a pénzük töredékét visszakapták.
Komoly problémát okozhat a Quaestour Utazásszervező és Utazásközvetítő Kft-nek is, ha az ügyfelek összemossák az utazási irodát az öncsődöt jelentő Quaestor Financial Hrurira Kft-vel, amely a Quaestor csoport 100 százalékos tulajdonában áll.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.