BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Quaestor alap nem tudja kifizetni a 20 ezer euró feletti kártalanításokat

Hétfőn indul a Quaestor-kötvényesek kifizetése, akiknek egyelőre fél pénzzel kell beérniük. A Befektető-védelmi Alap (Beva) ugyanis kifizeti nekik azt, ami a tőkepiaci törvény alapján jár, vagyis 20 ezer euróig kapnak kártérítést a fiktív kötvények után. A kártérítés másik fele azonban egy másik forrásból, a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapjából (Quaestor-alap) jönne, ami egyelőre teljesen üres. A Beva honlapja szerint a pénzszerzésnek a Quaestor-törvény miatt indított alkotmánybírósági eljárás a legfőbb akadálya, amíg az le nem zárul, marad a jogbizonytalanság a kártalanítás körül, így senki sem hajlandó finanszírozni a Quaestor-alapot.

A Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja jelezte, hogy az alkotmánybírósági eljárás miatt nem tudott hitelhez jutni sem a Magyar Nemzeti Banktól, sem a piacról, így jelenleg nem tudja kifizetni a 20 ezer és 100 ezer euró közötti kártalanítási összegeket - közölte Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti államtitkára az MTI-vel.

Kiemelte ugyanakkor, hogy ez nem érinti a Befektető-védelmi Alap kártalanítását, így - az eredeti terveknek megfelelően - július 13-tól a hiányzó kötvények miatt közel 32 000 ügyfél összesen 88 milliárd forintot fog megkapni. A Beva a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja útján a hiányzó kötvények miatti pénzkövetelést fizeti ki a károsultaknak, egyenként 20 ezer euróig.

A Quaestor-törvény hatályos, akkor is végre kell hajtani, ha valaki éppen támadja az Alkotmánybíróságon. A Quaestor-alap meg is tesz mindent annak érdekében, hogy végrehajtsa a jogszabályt – mondta lapunknak egy az alap ügyeire rálátó forrás –, határidőre kártalanítani mégsem tudnak, hiszen nincs pénzük. A Beva is hitelből kártalanít persze, most, az első körben a 32 ezer quaestoros ügyfélnek 88 milliárd forintot fizetnek ki, ennek finanszírozására, valamint a Buda-Cash és a Hungária Értékpapír ügyei miatt várható kifizetésekre 110 milliárd forintos áthidaló hitelt kapott a Magyar Nemzeti Banktól (MNB).

A Quaestor-alapnak viszont sem a piac, sem az MNB nem hitelez egyelőre a jogbizonytalanság miatt. A Beva jegybanki hitelét a Beva-tagok minden bizonnyal visszafizetik majd, ahogy az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) tavasszal felvett, hasonló nagyságrendű hitelét is rendezték néhány héten belül egy kötvénykibocsátással, amit hazai nagybankok jegyeztek le. A Quaestor-alapból fizetendő kártalanítás finanszírozása azonban egyelőre kockázatos. Az Alkotmánybíróság döntésének és – ennek fényében – az esetlegesen szükségessé váló jogszabályi változtatások következtében azonban már megszűnhet ez a bizonytalanság, és akkor már mind a piac, mind a jegybank finanszírozhatja az alapot.

Azt egyelőre nem tudni, az Alkotmánybíróság mikor dönt a törvényről. A szakértők szerint kétféle lehetséges forgatókönyvvel lehet számolni. Az egyik szerint teljesen hatályon kívül helyezik a jogszabályt, a másik pedig az, hogy bizonyos pontjait minősítik csak alkotmányellenesnek. Egyik változat sem jelenti feltétlenül azt, hogy pénz nélkül maradnak a károsultak. A politikusok ugyanis dönthetnek úgy, hogy kijavítják a kifogásolt részeket, vagy egy új törvényt írnak a kártalanításról, amit ha benyújtanak az Országgyűlésnek, valószínűleg meg is szavaznak majd.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.