A világ piacait a héten is a görög helyzet mozgathatja majd: a tegnapi népszavazás eredménye nagyban befolyásolhatja a nemzetközi befektetői hangulatot.
Magyarországon az első fontos adatközlés szerdán lesz: ekkor publikálja a KSH a júniusi inflációs adatot. A Reuters elemzői konszenzusa 0,6 százalékos éves indexet jelez, ez megegyezik saját várakozásunkkal. Két héttel ezelőtt megjelent inflációs jelentésében a jegybank 0,7 százalékos júniusi adattal számolt. Érdemes lesz figyelni, hogy az elmúlt hónapban meglepetést okozó burgonyaár milyen mértékben korrigálódik, valamint hogy a feldolgozott élelmiszerek vonatkozásában érkezik-e az árcsökkenés lassulására utaló jelzés. A legérdekesebb kérdés ezúttal is az, hogy a piaci szolgáltatások esetében folytatódik-e a február óta megfigyelhető, erős éven belüli átárazási dinamika.
Ha igazolódnak az elemzői várakozások, az sorrendben az ötödik, a megelőző havit meghaladó éves inflációs mutatót jelenti majd. Az eurózónához hasonlóan a kelet-közép-európai régióban is véget ért a deflációs félelem időszaka, sőt mindenhol (pl. Romániában, ahol májusban 1,2 százalékos éves árindexet mértek) a fogyasztói árak növekedésének gyorsulása figyelhető meg. Arra számítunk, hogy a jövő év elejére, amikor az üzemanyagárak inflációcsökkentő hatása elmúlik, a régiós jegybankok legtöbbje kamatemelési nyomással szembesül majd. Lengyelországgal kapcsolatban már most is hallhatók olyan hangok, melyek szerint akár az ősszel kamatemelés következhet, egyelőre a jegybank minden alkalommal igyekezett hűteni ezeket a várakozásokat. Minden bizonnyal így történik majd e hét szerdán is, amikor a várakozások szerint történelmi mélységben (a magyarral egyező szinten), 1,5 százalékon maradhat az irányadó ráta – véli Dunai Gábor, az OTP Bank elemzője.
Pénteken vizsgálja ismét Magyarország államadós-besorolásait a Moody’s Investors Service. A nemzetközi hitelminősítő az idei első, márciusi felülvizsgálati időpontban nem jelentett be módosítást, de az eggyel korábbi felülvizsgálat után, tavaly novemberben stabilra javította az addigi negatívról a „Ba1” szintű magyar államadós-osztályzat kilátását. A döntést a cég annak idején elsősorban a magyar gazdaság javuló középtávú kilátásaival és a kormányzat elkötelezettségével indokolta a költségvetési konszolidáció mellett.
A Fitch Ratings májusban felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította a magyar szuverén osztályzat kilátását az addigi stabilról. A Fitch „BB plusz” hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadós-osztályzata a másik két nagy hitelminősítő, a Moody’s és a Standard & Poor’s hosszú távú magyar szuverén minősítésével azonos, és egy fokozattal elmarad a befektetési ajánlású sáv alsó szélétől.
A kormány és az elemzők is kedvező döntéseket várnak Magyarországgal kapcsolatban, az azonban egyelőre vitatott, mikor kerül ki az ország a bóvli kategóriából.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.