BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Járőröző hadihajó híre nyomta le ázsiai tőzsdéket

Hullámzó kereskedésben vegyesen teljesítettek a főbb ázsiai értéktőzsdék kedden. Az utóbbi négy hét alatt több mint 12 százalékkal emelkedtek az indexek, így a befektetők védekező pozíciókat vettek fel az amerikai jegybankrendszer (Fed) és a japán központi bank e héten esedékes kamatdöntő üléseire várakozva.

A Morgan Stanley Capital International, a világ egyik legnagyobb befektetési szolgáltatója által számított, Japánt kivéve az ázsiai részvénypiacok árfolyam-alakulását mérő index (MSCI Asia ex Japan) 0,5 százalékos mínuszba került.

Bár különösebb piacbefolyásoló gazdasági adat nem érkezett Ázsiából, rontották a hangulatot azok a hírek, miszerint a Dél-kínai-tenger térségében fokozódott a feszültség, miután az Egyesült Államok haditengerészete egy rombolót vezényelt a Spratly-szigetekhez tartozó mesterségesen feltöltött zátonyok közelébe. Kína saját felségvizeinek tekinti a zátonyokat körülvevő területet. Az amerikai hadihajó járőrözése az első lépés, Washington további intézkedésekkel tervezi támadni a világ egyik legforgalmasabb hajózási útvonalát érintő kínai területi követeléseket.

Piaci elemzők ugyanakkor optimistábban ítélik meg a részvénypiacok közeli kilátásait, miután az Európai Központi Bank további lazítást helyezett kilátásba a múlt héten, a kínai jegybank pedig pénteken váratlanul kamatokat csökkentett, kevesebb mint egy év alatt immár hatodik alkalommal. Egyes várakozások szerint a japán jegybank kiterjesztheti a gazdasági növekedést ösztönző eszközvásárlási programját pénteki ülésén, bár az utóbbi időben csökkent ennek a valószínűsége. Egyes elemzők szerint a Fed jövő év márciusáig nem nyúl a kamatokhoz.

Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 0,90 százalékkal, 170,08 ponttal, 18 777,04 pontra, míg a szélesebb körű Topix-index, amely az első szekcióban forgalmazott valamennyi részvényt magában foglalja, 15,88 ponttal, 1,02 százalékkal, 1543,11 pontra csökkent zárásra. A mutatókat lefelé húzta az Apple amerikai információ-technológiai óriáscég olyan beszállítói, mint a TDK és a Murata Manufacturing árfolyamának mélyrepülése. A gyorsjelentését kedden közlő Apple árfolyama is 3 százalékkal esett hétfőn New Yorkban.

A dél-koreai Kospi 0,17 százalékos mínuszban, 2044,65 ponton zárt, míg az irányadó ausztráliai index, az S&P/ASX 200 0,03 százalékkal, 5346,20 pontra csökkent.

Kínában kedden 2 százalékot meghaladó veszteségben is álltak az irányadó indexek főleg a bankok nyereségességének erős csökkenése és a nem teljesítő hitelek arányának növekedése miatti aggodalmak hatására. A csökkenő irányzat a kereskedés második felében megfordult és zárásra enyhe pluszba kerültek a mutatók.

A sanghaji tőzsde fő mutatója, a Shanghai Composite 4,69 ponttal, 0,14 százalékkal, 3434,27 pontra emelkedett zárásra. A második legnagyobb kínai tőzsde, a sencseni börze fő mutatója, a Shenzhen Component Index 0,60 százalékkal 11 758,41 pontra növekedett. A Sanghajban és Sencsenben jegyzett 300 legnagyobb társaság CSI-300-as indexe 0,10 százalékkal, 3592,88 pontra emelkedett.

Hongkongban az irányadó mutató, a Hang Seng 0,32 százalékos mínuszban, 23 043,00 ponton állt a záráshoz közeledve.

A nyitva tartó tőzsdék közül Szingapúrban az STI-index 0,65 százalékos veszteségben, 3062,98 ponton áll. Indiában is csökkennek az indexek: a 30 vállalatot magában foglaló mumbai tőzsdeindex, a BSE Sensex 0,33 százalékkal 27 270,94 pontra, a rivális, 50 részvényt felvonultató CNX Nifty pedig 0,35 százalékkal, 8231,25 pontra süllyedt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.