A Morgan Stanley Capital International, a világ egyik legnagyobb befektetési szolgáltatója által számított, Japánt kivéve az ázsiai részvénypiacok árfolyam-alakulását mérő index (MSCI Asia ex Japan) 0,5 százalékos mínuszba került.
Bár különösebb piacbefolyásoló gazdasági adat nem érkezett Ázsiából, rontották a hangulatot azok a hírek, miszerint a Dél-kínai-tenger térségében fokozódott a feszültség, miután az Egyesült Államok haditengerészete egy rombolót vezényelt a Spratly-szigetekhez tartozó mesterségesen feltöltött zátonyok közelébe. Kína saját felségvizeinek tekinti a zátonyokat körülvevő területet. Az amerikai hadihajó járőrözése az első lépés, Washington további intézkedésekkel tervezi támadni a világ egyik legforgalmasabb hajózási útvonalát érintő kínai területi követeléseket.
Piaci elemzők ugyanakkor optimistábban ítélik meg a részvénypiacok közeli kilátásait, miután az Európai Központi Bank további lazítást helyezett kilátásba a múlt héten, a kínai jegybank pedig pénteken váratlanul kamatokat csökkentett, kevesebb mint egy év alatt immár hatodik alkalommal. Egyes várakozások szerint a japán jegybank kiterjesztheti a gazdasági növekedést ösztönző eszközvásárlási programját pénteki ülésén, bár az utóbbi időben csökkent ennek a valószínűsége. Egyes elemzők szerint a Fed jövő év márciusáig nem nyúl a kamatokhoz.
Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 0,90 százalékkal, 170,08 ponttal, 18 777,04 pontra, míg a szélesebb körű Topix-index, amely az első szekcióban forgalmazott valamennyi részvényt magában foglalja, 15,88 ponttal, 1,02 százalékkal, 1543,11 pontra csökkent zárásra. A mutatókat lefelé húzta az Apple amerikai információ-technológiai óriáscég olyan beszállítói, mint a TDK és a Murata Manufacturing árfolyamának mélyrepülése. A gyorsjelentését kedden közlő Apple árfolyama is 3 százalékkal esett hétfőn New Yorkban.
A dél-koreai Kospi 0,17 százalékos mínuszban, 2044,65 ponton zárt, míg az irányadó ausztráliai index, az S&P/ASX 200 0,03 százalékkal, 5346,20 pontra csökkent.
Kínában kedden 2 százalékot meghaladó veszteségben is álltak az irányadó indexek főleg a bankok nyereségességének erős csökkenése és a nem teljesítő hitelek arányának növekedése miatti aggodalmak hatására. A csökkenő irányzat a kereskedés második felében megfordult és zárásra enyhe pluszba kerültek a mutatók.
A sanghaji tőzsde fő mutatója, a Shanghai Composite 4,69 ponttal, 0,14 százalékkal, 3434,27 pontra emelkedett zárásra. A második legnagyobb kínai tőzsde, a sencseni börze fő mutatója, a Shenzhen Component Index 0,60 százalékkal 11 758,41 pontra növekedett. A Sanghajban és Sencsenben jegyzett 300 legnagyobb társaság CSI-300-as indexe 0,10 százalékkal, 3592,88 pontra emelkedett.
Hongkongban az irányadó mutató, a Hang Seng 0,32 százalékos mínuszban, 23 043,00 ponton állt a záráshoz közeledve.
A nyitva tartó tőzsdék közül Szingapúrban az STI-index 0,65 százalékos veszteségben, 3062,98 ponton áll. Indiában is csökkennek az indexek: a 30 vállalatot magában foglaló mumbai tőzsdeindex, a BSE Sensex 0,33 százalékkal 27 270,94 pontra, a rivális, 50 részvényt felvonultató CNX Nifty pedig 0,35 százalékkal, 8231,25 pontra süllyedt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.