Még néhány hónapja is teljesen reménytelennek látszott az a küzdelem, amelybe két szenátor, az alaszkai republikánus Lisa Murkowski és az észak-dakotai demokrata Heidi Heitkamp lovalta bele magát. Az olajexportot az 1973-as embargó után betiltó rendelkezések visszavonását szorgalmazták, hogy a drámaian csökkenő világpiaci árak nyomán nehéz helyzetbe került olajbányászatot támogassák. A szabadpiac híveként magukat reklámozó republikánusok azonban attól tartottak, hogy az üzemanyagok árai megugorhatnak – ha az olcsó hazai olaj másutt talál vevőre –, s választási időszakban ezt nem kéne erőltetni. A demokraták viszont a környezetvédelmi aggályaikat hangoztatták, s egyáltalán nem rokonszenveztek az ötlettel.
A helyzet azonban alapvetően megváltozott. Néhány napja az Egyesült Államok részvételével és beleegyezésével állapodtak meg a globális felmelegedés mértékének korlátozásáról, s Barack Obama elnök nemrégiben hosszas viták után levette a napirendről a Keystone XL olajvezeték építésének a tervét, s ezzel a környezetvédő lobbinak engedett. A hónapról hónapra egymást követő foglalkoztatási jelentésekből pedig kiderült: miközben az amerikai gazdaságban munkahelyek százezrei keletkeznek, a bányászatban tízezrével szűnnek meg. S minthogy 2014 közepe óta az olaj ára megfeleződött, és alighanem még tovább esik a következő hónapokban, az üzemanyag gallononkénti ára két dollár alá süllyedt a benzinkutaknál. Ilyen alacsony szint mellett a fogyasztók érdekeit sem lehetett tovább védeni.
Kedden éjjel aztán a költségvetési alku keretében sikerült ebben a nem éppen mellékes kérdésben is megegyezésre jutni. Mint Paul Ryan, a képviselőház republikánus elnöke bejelentette, közös nevezőre jutottak a pénzügyi év végéig, 2016 őszéig szóló kiadásokról és adókedvezményekről. Ebbe a csomagba került bele a kiviteli tilalom feloldása, így valószínűsíthető, hogy Obama elnök nem él vétójogával.
A képviselőház, amely az utóbbi hónapokban kétszer is igennel szavazott ebben a kérdésben, csütörtökön foglal állást a költségvetési tételekről. A szenátus, amely az olajexportról külön nem rendezett szavazást, szintén még a héten, a téli szünet kezdete előtt alighanem áldását adja az 1,1 billió dollárt kitevő kiadási előirányzatokra és a mintegy 650 milliárd dollárt érő adókedvezményekre. A demokratákat azzal is sikerült meggyőzni, hogy a szél- és napenergiai ágazat is adókönnyítésekben részesül, a környezet megóvására meg alapot hoznak létre. Amerikai lapok szerint ilyen nagy washingtoni alkura évek óta nem volt példa, bár a hagyományokba éppen az ilyen megállapodások illenek bele.
Az amerikai olajipar, amely amúgy ellenzi a párizsi klímacsúcson elfogadott alapelveket, szintén régóta sürgette a tilalom feloldását. Arra hivatkozva, hogy a palaforradalom következtében 2007 és 2015 között csaknem megkétszereződött az amerikai olajkitermelés, napi ötmillió barrelről kilencmillió fölé emelkedett, de a kínálat bővülését a belső fogyasztás mérséklődése kísérte.
Az alacsony, immár negyven dollár alatti olajár és a túlkínálat miatt a piaci hatás rövid távon elenyészőnek bizonyulhat, de az amerikai kitermelők előtt új piacok nyílhatnak meg. Egyes becslések szerint például a Kelet-Európába irányuló orosz olajszállítások harmadát kiválthatják. A nagyobb kereslet nyomán gazdaságosan élénkülhet a kitermelés, miközben az amerikai üzemanyagárakat továbbra is a világpiaci árak határozzák meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.