BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egy tagnak egy alap

A pénztártagok most már elvileg két portfólió között meg is oszthatnák a vagyonukat. A legtöbb pénztárnál nem biztos, hogy lenne értelme egy ilyen költséges fejlesztésnek.

Januártól elvileg az önkéntes nyugdíjpénztári tagok akár meg is oszthatják a megtakarításukat két portfólió között, ilyen szolgáltatást azonban egyelőre egyetlen kassza sem kínál. A jogszabály nem teszi kötelezővé a lehetőség felkínálását, amelynek egyébként – érthetően – csak a választható portfóliós rendszerrel rendelkező pénztáraknál lenne értelme.

A nagyobb intézmények mindegyike ilyen, a kisebbek viszont jellemzően egyetlen portfólióban kezelik az összes nyugdíjpénzt. A portfóliók közötti vagyonmegosztás kissé szembe is megy a kasszák eddigi kommunikációjával, a választható portfóliós rendszert működtető pénztárak ugyanis eddig éppen azzal népszerűsítették magukat, hogy szemben más nyugdíjcélú megtakarításokkal, egyszerű megoldást kínálnak a tagoknak. Csak azt kell tudniuk, mikor mennek nyugdíjba, és kiválasztani az ennek megfelelő időtávú alapot.

A legnagyobb hazai nyugdíjpénztárnál, az OTP-nél sem vezették még be ezt a rendszert, egyelőre azt tervezik, hogy megszondázzák az ügyfeleket, lenne-e erre igény. A fejlesztés ugyanis költséges lenne, ha csak kevés pénztártag szeretne egyszerre kétféle portfóliót tartani, akkor a többiekkel nem lenne méltányos ezt megfinanszíroztatni – mondja Nagy Csaba ügyvezető igazgató. Kérdés persze az is, lenne-e praktikus haszna egy ilyen lehetőségnek. Az OTP-nél például ötféle portfólió van most, ezek különféle kockázatosságú alapok, a legalacsonyabb kockázatú alap csak pénzpiaci eszközöket tart, a legmagasabb kockázatúban 90 százalék körül van a részvények aránya, a többi három ezek között helyezkedik el. Jelenleg tehát, ha egy pénztártag egy magasabb és egy alacsonyabb kockázatú alap között szeretné megosztani a pénzét, praktikusan választhat egy közepesen kockázatos portfóliót is.

Több pénztárnál hasonló a helyzet. „Az egyes pénztárak a bevezetés mérlegelésekor várhatóan azt vizsgálják, hogy a jelenlegi választható portfóliós rendszeren belül kínált, széles befektetési spektrumot átölelő, különböző kockázatú, így hozamelvárású alap között válogatva is elérheti-e ugyanazt az élethelyzete, életkora, hozamelvárása és kockázatviselési hajlandósága szerinti pénzügyi eredményt a tag, amelyet a vagyona több portfólió közötti elosztásával tenne” – közölte lapunkkal az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége.

Lehet azonban létjogosultsága ennek a megoldásnak olyan intézményeknél, amelyeknél csak két portfólió van, ilyen például a Budapest Nyugdíjpénztár. Emellett az olyan pénztáraknál is érdemes lehet bevezetni egy ilyen lehetőséget, amelyek nem csupán különféle kockázatosságú vegyes alapokat, hanem különféle tematikus portfóliókat is kínálnak a tagjaiknak.

A harmadik legnagyobb piaci szereplőnél, az Aegonnál például ötféle portfólió közül választhatnak a tagok, ezek között van egy abszolúthozam-szemléletű szakértői alap és egy magas kockázatú tematikus részvényalap, a klímaváltozás portfólió is, amely 2013-ban és 2014-ben például az egész piacot megverte. „Hosszú távra érdemes lehet egy ilyen alapba befektetni a nyugdíjcélú megtakarítás egy kisebb részét” – mondja Ludvai Judit, az Aegon Pénztárszolgáltató vezérigazgatója. Az Aegonnál sem döntöttek azonban még arról, bevezetik-e a portfóliók közötti megosztás lehetőségét.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.