Fogynak a Befektetővédelmi Alap (Beva) tagjai. Az idén öt cég tagsága is megszűnt, legutóbb a Reálszisztéma Értékpapír-forgalmazó és Befektető Zrt.-é, miután a cég működési engedélyét visszavonta a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Hasonló okokból került ki a Global Invest, a Status Capital, az Innovative Securities Europe és a Merlito Értékpapír az alap tagságából.
Tavaly még több, nyolc cég hagyta ott az alapot, miközben újabban viszonylag kevesen csatlakoznak. Az egyik idei csatlakozó a Budapest Alapkezelő, a másik pedig a Concorde Alapkezelőhöz kapcsolódó Alapforgalmazó Zrt.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] Az elmúlt két évben tizenhárom cég hagyta ott a Befektetővédelmi Alapot, amelynek már csak 53 tagja van Fotó: Vémi Zoltán[/caption]A kilépők közül a legtöbb hír a Reálszisztéma Értékpapírról jelent meg, ami érthető, hiszen a brókercég 1997 óta foglalkozott befektetésekkel. Tavaly, a brókerbotrányok után a társaság veszteséges lett, és a jegybank is talált hiányosságokat nála. Igaz, ezek alapvetően a korábban még a Budapesti Értéktőzsdén is jegyzett, majd később csődbe ment BTelhez kapcsolódtak. A Reálszisztémánál egyébként az ügyfelek vagyona megvolt – szemben a brókerbotrányban érintett cégekkel –, és el is tudott számolni a klienseivel, mire visszaadta a licencét. A többi cég közül a Merlito saját honlapja szerint megszüntette a tevékenységét, a Status Capitalnél is csak a nyitóoldal jön be egy logóval. A Global Invest Zrt. azonban továbbra is kínálja a szolgáltatásokat, de internetes oldala szerint már nem a magyarországi felügyeleti szervek, hanem a német, a brit és az osztrák hatóságok ellenőrzése alatt. Ügyfeleire is más kártalanítási szabályok vonatkoznak, mint a Beva-tagok klienseire.
A Bevának mára csupán 52 tagja maradt. Ennyi befektetési cégnek kell feltöltenie az üres és jelenleg még súlyos adósságot is törlesztő alapot. A Beva vagyona ugyanis korántsem volt elég a Buda-Cash, a Quaestor és a Hungária Értékpapír ügyfeleinek kártalanítására, ezért tavaly hitelt kellett felvennie mintegy 110 milliárd forint értékben. Ennek kiváltására később egy 2030-ban lejáró, háromhavonta változó kamatozású kötvényt bocsátott ki, amelynek kamata jelenleg 2,48 százalék.
A tagok egyébként egyre többet fizethetnek. Korábban a biztosított állomány csupán 0,45 százaléka volt az éves tagdíj, az idén már 1,75 százalékot kellett betenni az értékpapírokkal foglalkozó társaságoknak. A biztosított állomány is nőtt. Korábban csak 20 ezer euróig járt kártérítés önrész mellett, most már 100 ezer euróig fizet az alap. Jövőre pedig a tagok által fizetendő összeg még tovább emelkedik, a Hungária Értékpapír és a Quaestor-kötvényeseit második körben kártalanító Kárrendezési Alapba is megkezdődnek márciustól a befizetések. Ez az alap egyébként 36,1 milliárd forintot fizetett ki a Hungária- és Quaestor-károsultaknak, és hitelből fedezte a kártalanítást. A Beva-tag intézmények annyi könnyítést kapnak, hogy a társasági adójukból, vagy ha annak a terhére nem megy, a pénzügyi intézményekre kivetett különadóból levonhatják a Kárrendezési Alapba történő befizetéseket.
Belize-ben kapták el a karcagi szélhámost
Dél-Amerikában letartóztatták a Bróker Marcsi néven elhíresült Dobrai Sándorné Nagy Máriát – adta hírül a The San Pedro Sun tudósítására hivatkozva a Hvg.hu. A csaló brókert a Belize-hez tartozó San Pedro sziget egyik üdülőhelyén, North Ambergris Caye-ben található lakásában fogták el, és ki is adták a magyar hatóságoknak. A Kun-Mediátor utazási iroda vezetője másfél évtized alatt mintegy 20 milliárd forinttal károsította meg ügyfeleit, akik 1500-2000-en lehettek. 2015 áprilisában adtak ki ellene nemzetközi elfogatóparancsot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.