Ellenszavazat nélkül döntött az Enefi rendkívüli közgyűlése a társaság alaptőkéjének leszállításáról. (Emlékezhetünk, hogy pár hete, az eredeti időpontban nem volt meg a határozatképességhez szükséges szavazatszám.) Eszerint bevonnak 19 672 579 darab 10 forint névértékű, a társaság saját tulajdonában lévő törzsrészvényt 196 725 790 forint összeggel. Így a társaság által kibocsátott részvények száma 29 672 579 darabról 10 millió darab 10 forint névértékű dematerializált részvényre csökken. Egyúttal az alapszabály alaptőkére vonatkozó pontját is módosították: az alaptőke 7,5 millió darab 10 forint névértékű, névre szóló, dematerializált törzsrészvényből (A sorozat), valamint 2,5 millió darab 10 forint névértékű, névre szóló, dematerializált dolgozói részvényből (B sorozat) áll.
Az alaptőke leszállításának előzménye a négy éve született csődegyezség, amikor a pénzükre hiába váró vállalati kötvényesek részvényekbe forgathatták a követelésüket. Korábban a társaság a 2012/A jelű kötvényeknek közel kétharmadát nyomott áron, nagyjából 30 százalékon visszavásárolta. Így is jelentős volt a hígulás, a kötvénnyel és részvénnyel is rendelkező hitelezők duplán rosszul jártak, hiszen mindkét befektetésükön veszítettek. A kötvény-részvény csere során 50 millió darabra duzzadt a részvények száma, s a hitelezők kerültek többségbe a társaságban. Tavaly azonban már csupán szűk kisebbséget képviseltek a hitelezőből lett részvényesek, s addigra a részvényszámot is sikerült a közgyűlést megelőző szintre leszorítani.
Az Enefi (ex-RFV, majd ex-E-Star) települési és intézményi távfűtési rendszereket működtetett több országban. Budapesten 2007-ben, Varsóban 2011-ben lépett a parkettre. A lengyel piacról már korábban kivonult, kapcsolt vállalkozása a romániai projektjei közül utolsóként a gyergyószentmiklósi távfűtést adta át a helyi önkormányzatnak.
A piac láthatóan nem tudta eldönteni, hogy örüljön a részvénysűrítés hírének, vagy inkább szomorkodjon miatta. Valószínű persze, hogy a sűrítést, melynek terve hónapok óta tudott volt, már jó előre beárazták.
Kicsit sötétebbre színezte a napot, hogy az illetékes cégbíróság értesítése szerint a Magyar Nemzeti Bank törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett a céggel szemben a cégcsoport korábbi részvényügyleteivel kapcsolatosan. Az Enefi vitatja a kérelemben foglaltakat, s Gagyi Pálffy Attila igazgatósági tag úgy nyilatkozott: „A társaság bízik a felügyelet feljelentése alapján indult cégbírósági törvényességi felügyeleti eljárás mielőbbi megszüntetésében, annak megalapozatlansága miatt.”
Kérdéses, hogy van-e élet az alaptőke leszállításán túl. A papírban egyelőre nincs sztori. A menedzsment középtávú terveiben csak a magyarországi projektek futamidő vége előtti értékesítése, a Romániában folyó perek lezárása és az üzemeltetési költségek csökkentése szerepel. Ez pedig sovány történet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.