Hamarosan a kormány elé kerül az úgynevezett pénzügyi tudatossági koncepció, amely a pénzügyi termékek és szolgáltatások körültekintő igénybevételét támogatja azzal a céllal, hogy az emberek saját pénzügyi érdekeiknek megfelelően döntsenek – mondta el Hornung Ágnes, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a Pénztárszövetség konferenciáján.
A pénzügyi tudatosság elősegítése az életminőség javulásához vezet, ami elősegítheti az ország makrogazdasági növekedését. Ezzel mind az egyén, mind az ország szintjén nő a stabilitás és csökken a kiszolgáltatottság. A tudatos pénzügyi tervezés nem zárja ki például a hitelfelvételt – hangsúlyozta a szakember.
Hornung Ágnes az OECD felmérését idézte, amely szerint a magyar fiatalok elméleti tudása nem rossz európai összevetésben, de az ismeretek gyakorlati alkalmazásában közel sereghajtók vagyunk. Az átlagmagyar vagy túlságosan ódzkodik a kockázatoktól, vagy épp túlvállalja magát, tehát hiányzik a tudatos tervezés. Aki viszont rászánja magát bizonyos pénzügyi termék igénybe vételére, az esetek döntő részében nem hasonlítja össze a pénzügyi szolgáltatók kínálatát.
A tudatosabb polgárok felelősebben gondolkodnak a jövőjükről is, ez pedig növeli az emberek öngondoskodási képességét. Ebben a tekintetben örömteli, hogy a kedvezőtlen jogszabályi változások ellenére az önkéntes magánnyugdíjpénztári befizetések növekedtek, illetve, hogy immár a tagi befizetések viszik a prímet. Hornung Ágnes szerint ugyanakkor az már korántsem cáfolja meg a tudatosságot, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárak kifizetéseiben még mindig 90 százalék felett van az egy összegű kifizetés a járulék- alapú kifizetésekkel szemben.
A lehetőség adott: a hazai bérek növekedése révén a lakosság megtakarításai képességei is növekednek
– idézte Varga Mihály miniszter szavait az NGM államtitkára.
Eljött az egyéni szerepvállalás korszaka az öngondoskodásban - jelentette ki Nagy Koppány, a Magyar Nemzeti Bank biztosítás,-, pénztár-, és közvetítői felügyeleti igazgatóságának vezetője.
A pénztári szektorban 2,18 millió tagot tartanak nyilván. A legnagyobb kihívást az okozza, hogy a tagok 45 százaléka nem fizető, s jó részük nem is fog vélhetően visszatérni a piacra
– jelezte a szakember.
A szektor költség-terhelése az elmúlt évek során felére esett, ami nagy Koppány szerint egyrészt az egyre komolyabb mértékű vagyonnak köszönhető, de ugyanilyen fontos, hogy a pénztárak ma már költséghatékonyabban működnek, mint a korábbi években.
A nyugdíjpénztári megtakarítások 57 százaléka állampapírban van – Nyugat-Európában ez az arány 30 százalék körüli. A magas állampapír-kitettség ugyanakkor komoly mértékben segített abban, hogy a pénztári hozamok az alacsony kamatszint ellenére magasak voltak – a 10 évre visszatekintő reálhozam évi átlagos 2,66 százalék volt. Ez ugyanakkor nem tartható fenn sokáig – mutatott rá a közeljövő egyik legnagyobb kihívásaira Nagy Koppány. Az igazgató szerint a másik komoly kihívás, hogy a pénztári tagságból lényegében hiányzik egy generáció – a 30 év körüliek – akik lényegében nem léptek be a pénztárakba, mint ahogy a pályakezdők megszólítása is rendkívül fontossá válik. Már csak azért is, mert egy „early bird”, 25 évesen a rendszerbe lépő fiatal kisebb megtakarítással is sokkal többet tud majd félretenni, mint azok a későn ébredők, akik jellemzően 40 éves kor körül kezdenek bele az öngondoskodásba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.