A Budapesti Értéktőzsde részvényindexének 2,1 százalékos szeptemberi esése majdnem kétszerese annak, mint amennyit a régió tizenegy börzéje átlagosan összehozott. Utóbbiak – beleértve a BUX-ot is – 1,04 százalékkal csúsztak lejjebb az elmúlt hónapban.
Ha csak az első számú tőzsdéket nézzük, akkor jóval nagyobb az eltérés, ugyanis a pesti, a varsói, a bécsi, a bukaresti és a prágai börze vezető mutatói átlagosan 0,39 százalékot veszítettek. Bukarestben a pestihez hasonló, Varsóban még nagyobb, 2,5 százalékos volt a mínusz, míg Prágában és Bécsben pluszt könyvelhettek el a befektetők. Az első kilenchavi indexváltozást vizsgálva már előrébb van a pesti parkett. A felmutatott 16,5 százalékos nyereség a nagyok között a középmezőnyhöz sorolja a BUX-ot, amely 1,8 százalékot vert a régiós átlagra. Budapest a teljes mezőnyt tekintve is a jobbak közt szerepelt.
A szeptember havi forgalom tekintetében Bécs és Varsó után stabilan a harmadik helyen áll a térségben a Budapesti Értéktőzsde. Annak ellenére ez a helyzet, hogy a ljubljanai börze 29,5 százalékos forgalomcsökkenése után Budapesten esett vissza leginkább, 10,6 százalékkal a nyíltpiaci üzletkötések összértéke az elmúlt hónapban. Bár arányát tekintve a szlovén csökkenés látványos, az ottani, 9,1 milliárd forintnak megfelelő egész havi érték Budapesten alig egy átlagos napnak felel meg. A régióban a pozsonyi és a szófiai forgalmi adatokat nem tették még közzé, de azok is rendkívül alacsony szintre várhatók.
Látványos változás a régiós forgalmi rangsorban a bukaresti tőzsde 137,5 százalékos bővülése. A rendre negyedik helyen álló romániai börze 50 millió forint híján megelőzte a rangsorban harmadik prágait, holott utóbbi forgalma is 13,9 százalékkal bővült. Augusztusban még 62,3 milliárd forintnyival volt több a prágai üzletkötések értéke a részvénypiacon. A látványos bukaresti növekedés hátterében az áll, hogy szeptemberben a Fondul Proprietatea eladott 1,45 milliárd OMV Petrom-részvényt. Ez az olaj- és gázipari csoport papírjainak 2,56 százaléka. Szeptemberben így 473,5 millió lej (kb. 32,03 milliárd forint) értékben cseréltek gazdát az OMV Petrom részvényei, ami a bukaresti tőzsde havi forgalmának csaknem negyede.
Augusztusban még csupán a nyolcadik legforgalmasabb papír volt az OMV Petrom 36,15 millió lejes (kb. 2,4 milliárd forint) üzletkötési értékkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.