A Mol a Budapesti Értéktőzsde honlapján közölte, hogy az ING Bank N.V.-vel pénteken létrejött, a részvényfelaprózás következtében 38,9 millió A sorozatú Mol-törzsrészvényre (Részvény) vonatkozó opciós szerződés alapján 5,16 millió opciót fizikailag, 33,74 millió opciót pedig pénzbelileg számolnak el. Ez azt jelenti, hogy a Mol megvesz 5,16 millió részvényt, a többire fennmarad az opció.
A Mol és az ING között november 23-án létrejött szerződés alapján az olajtársaság amerikai típusú vételi jog, az ING európai típusú eladási jog jogosultjává válik november 28-tól a 33,74 millió részvénnyel kapcsolatban. A vételi és az eladási jog lehívási árfolyama részvényenként 10,4667 euró (a pénteki MNB-középárfolyamon számolva 3266 forint). Az európai opció azt jelenti, hogy az ING csak az egyéves lejáratkor adhatja el a részvényeit, míg az amerikai opcióval a Molnak lehetősége van év közben bármikor megvenni a részvényeket. A tranzakciók eredményeként a Mol közvetlen és közvetett tulajdonában 81,25 millió A sorozatú, valamint 578 db C sorozatú Mol-törzsrészvény lesz.
„A két cég tíz éve köt ilyen opciós szerződéseket, ami a Mol szempontjából a saját részvények parkoltatását jelenti. A törvényi előírások miatt a saját részvények állománya nem haladhatja meg a 10 százalékot. Ez már akkor is így volt, amikor az osztrák OMV akarta megszerezni a Mol feletti irányítást. Ennek elkerülése érdekében kerültek részvények több társasághoz, például az ING-hez is” – mondta a Világgazdaságnak Pletser Tamás, az Erste olajipari szakértője. „Most vélhetően az árfolyam-emelkedés miatt az ING portfóliójában már túl nagy értékű volt a Mol-csomag, ezért nem az egész keretre vonatkozóan hosszabbították meg az opciós szerződést” – tette hozzá az elemző. „Ezt a konstrukciót gyakorlatilag egy finanszírozási formaként lehet elképzelni a két társaság között – mondta lapunknak Sándor Dávid, a KBC Equitas vezető elemzője. – Számos szempontot vizsgálhat a Mol, amikor eldönti, hogy lehívjon-e az opciókból, idén például kifejezetten erős készpénztermelésnek örvendhet a vállalat, ráadásul az eladósodottsági mutatói is a komfortzóna alattiak, így nem csoda, hogy ezúttal 5,16 millió darab részvényt megvásárol az ING-től.
Az sem kizárt, hogy a sajátrészvény-állományából, tavalyhoz hasonlóan bevon valamennyit az olajtársaság, bár ezzel kapcsolatos szándékot egyelőre nem kommunikált a vállalat. A részvénybevonás befektetői szemmel inkább pozitívan értékelhető, hiszen így a meglévő részvényekre az eredményből nagyobb hányad jut, és emelkedhet az egy részvényre jutó osztalék mértéke is” – tette hozzá Sándor Dávid.
A szakértők az opciós szerződés miatt nem számítanak érdemi árfolyamhatásra. A Mol árfolyama pénteken 1,5 százalékkal 3189 forintra csökkent, idén pedig 23,6 százalékos pluszban van a kurzus. A Reuters adatbázisa szerint 3336 forint a papír átlagos célára, 4,6 százalékkal magasabb a pénteki záróárnál, az ajánlás vétel. A legoptimistább elemzői célár 3750, a legpesszimistább 2812,5 forint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.