T ucatnyi tőzsdei bevezetés (IPO) van folyamatban az isztambuli börzén, összértékük 3-4 milliárd dollár közé tehető – írja a Bloomberg. Ezzel az idei lehet a legerősebb év az Ünlü & Co. brókercég várakozásai szerint, még a válság előtti, 2007-es évet is túlszárnyalhatják.
A feltörekvő piacok közül az idén a török tőzsdét fogják felfedezni a kockázatra és magas megtérülésre szomjazó befektetők, s ezt érzik a cégek is,
amelyek közül a húszmillió fogyasztót elérő Enerjisa Enerji áram- és gázszolgáltató vállalat és a Sok Marketler Ticaret kiskereskedelmi áruházlánc nyithatja a sort. Két kórház-üzemeltető társaság, a Medical Park Saglik Grubu és az Istanbul Memorial Saglik Yatirimlari mellett a luxuscikkeket forgalmazó Beymen Magazacilik és a divatcikket áruló DeFacto Perakende Ticaret kiskereskedelmi hálózat is a tőzsdére tart.
A vállalati szféra számára a jelenlegi helyzetben olcsóbbnak tűnik a tőzsdén keresztül végrehajtott forrásbevonás, mint a hitelfelvétel. A bankok lassan hitelezési korlátokba ütköznek, a kiszórt kölcsönök éves volumennövekedése már 15 százalékosra mérséklődött, ugyanakkor a vállalatok eladósodottsága kiemelkedően magas szintre ért. A 326 milliárd dollárra tehető adóssághegy ráadásul intenzív mozgásokra képes, a török líra sziklaszilárdnak nem nevezhető árfolyama egy-egy gyengülési hullám idején lavinaként ragadhatja magával a mélybe a gazdaság szereplőit. Himmet Karadag, a Borsa Istanbul elnöke is arra figyelmeztetett egy interjúban, hogy az eladósodás tovább már nem fokozható. A tőzsdeüzemeltető társaság első embere szerint számos cég kért már átütemezést a finanszírozó bankoktól és vette igénybe a hitelgarancia-alap segítségét, de alapvető javulást ez sem hozott számukra. Egy IPO azonban lehetőséget ad arra, hogy csökkentsék adósságukat és maximalizálják cégük értékét – tette hozzá Karadag, utalva arra, hogy számos könnyítést vezettek már be a tőzsdével kacérkodó cégek számára. A hazai befektetők által kötelezően lejegyezendő részvények arányát például 20-ról 10 százalékra mérsékelték, és ezentúl a veszteséges cégeket sem zárják ki az IPO-ból, elég, ha az üzemi eredmény szintjén pozitív mutatókkal rendelkeznek. A tavalyi reform mégsem volt átütő hatású, még úgy sem, hogy az előző évi 120 millióról hatéves csúcsra, 700 millió dollárra ért az IPO-k összértéke.
A török tőzsde a feltörekvő országok börzéit követő MSCI EM index alakulását tekintve is a legolcsóbbak közé tartozik, már több mint nyolc éve itt kereskednek a legnagyobb diszkontokkal, s a piac ki van éhezve az új papírokra – állítja Isik Okte, a BNP Paribas török leányának befektetési stratégája. Szerinte ezzel a vállalatok is tisztában vannak, és ki is akarják használni a forrásszerzés könnyűnek ígérkező módját. A dollárban eladósodott Istanbul Memorial például a befolyó összeg 90 százalékát fogja adósságtörlesztésre felhasználni, a Medical Park és az Enerjisa Enerji tulajdonosai is gondolkoznak hiteleik leépítésén, amellett, hogy fejlesztésekre is költeni akarnak.
A relatív olcsóságnak oka is van, elég Recep Tayyip Erdogan elnök autokrata rendszerére utalni, a menekültválság, a civakodás az amerikaiakkal és az állandó katonai konfliktusok hol a kurdokkal, hol Szíriával befektetői szemmel nézve meglehetősen sok kockázatot hordoznak. A két számjegyű infláció és a lassuló gazdasági növekedés miatt a három nagy közül utolsóként tavaly év végén a Fitch Ratings is a befektetésre nem ajánlott bóvlikategóriába küldte Törökország adósbesorolását. Az elemzők szerint, akik ezekkel a kockázati tényezőkkel békésen együtt tudnak élni, azoknak a török tőzsde nem okoz csalódást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.