Tovább csökkent a Befektető-védelmi Alap (Beva) tagjainak a száma. Az intézmény honlapján az idén három cég tagsági viszonyának a megszűnését jelentették be: a Geo Professional Portfolio Zrt.-ét, a Pláninvest-Bróker Zrt.-ét és a Finext Befektetési Alapkezelő Zrt.-ét. Mindhárom társaságnál az volt az ok, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) visszavonta a működési engedélyüket. Egy új tagja is lett azonban az alapnak, a karbonkreditekre szakosodott Vertis Környezetvédelmi Pénzügyi Zrt., amely január 3-án lépett be a Bevába. A Vertis már húsz éve jelen van a magyarországi piacon, a MiFID II. szabályozás írta elő számára az alaphoz való csatlakozást.
A Beva 2016-ot még 57 taggal kezdte, de csupán 52-vel fejezte be, most pedig már 50 alatt van a tagok száma. Csupán 12 befektetési vállalkozás, 18 bank és ugyanennyi alapkezelő fizeti a díjakat. A lemorzsolódás legfőbb oka az, hogy a brókercégeket súlyosan megviselték a brókerbotrányok és az ezekhez kapcsolódó extra terhek, emellett a különadó, a csökkenő jutalékszint és az egyre szigorúbb szabályozói elvárások is nagy kihívást jelentettek számukra. Bár a befektetési vállalkozások szektorszinten folyamatosan nyereséget mutatnak ki, a profitot jellemzően a nagy társaságok zsebelik be, a kisebbek az MNB Aranykönyve szerint 2016-ban általában veszteségesek voltak. A Pláninvest ugyan kimutatott némi nyereséget, ennek ellenére is úgy döntött azonban, hogy átalakítja a tevékenységét, az ügyfélállományát pedig átadja az Equilornak.
A Geo Professionalről is lehetett már tavaly tudni, hogy visszaadja a licencét. A cég évről évre veszteséges volt az Aranykönyv szerint, 2016-ban 34 millió forintos adózás utáni mínuszt könyvelt el, akárcsak 2015-ben. Egy évvel korábban mínusz 43 millió volt az adózott eredménye, és még a saját tőkéje is negatív lett. A társaság tavaly nyáron döntött úgy, hogy feladja: akkor még működő honlapján azt írta: a július 17-én tartott közgyűlésen úgy határoztak a tulajdonosok, hogy lezárják a cégnél a portfóliókezelési tevékenységet, új szerződést nem kötnek, a meglévőket megszüntetik.
A Finext Alapkezelővel a kisbefektetők ritkán találkozhattak. A Futureal csoportba tartozó cég 2016-ban nyereségesen működött, és jellemzően zárt körű ingatlanalapokkal foglalkozik. A társaság lapunk kérdésére válaszolva elmondta: a porfóliókezelési tevékenységét, amely csak egy melléktevékenység volt, megszüntette, maga kérte az MNB-től az erre vonatkozó engedély visszavonását. A jövőben csak a fő tevékenységükkel, alapkezeléssel foglalkoznak majd.
Hiába csökken a tagok száma, a Beva évről évre több pénzt szed be a pénzügyi intézményektől. Erre szüksége is van, hiszen a Quaestor, a Buda-Cash és a Hungária Értékpapír három évvel ezelőtti csődjének összesen 109 milliárd forintos terhe miatt még mindig adóssággal küzd. 2016-ban az alap a beszámolója szerint több mint 9,34 milliárd forintot szedett be a tagoktól, 2017-re pedig 10,2 milliárd forintos díjbevétellel kalkulált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.