A Saxo Bank szakértője, Peter Garnry elmondása szerint a Xiaomi, amelyet sokan csak úgy emlegetnek, hogy a kínai Apple, több hónapos procedúra után most már készen áll a tőzsdei bevezetésre. A múlt héten benyújtott iratokból végre kiderül a társaság IPO-szerinti piaci értéke, és az, hogy mennyi tőkére van szüksége. Mindent egybevetve a társaság értékeltsége magas a versenytársaihoz képest, de figyelembe kell venni a Xiaomi különleges helyzetét is, miszerint jó esélye van arra, hogy meghatározó részesedése legyen fontos feltörekvő piacokon az okostelefonok és okoseszközök kategóriájában.
A Xiaomi 1,434 milliárd új részvényt és 745 millió meglévő részvényt kínál eladásra a bevezetés során, és a befektetők egy köre túljegyzési opcióval rendelkezik, amely összesen 125,5 millió meglévő, és 201,5 millió új részvényre vonatkozik.
Az árazás 17 és 22 hongkongi dollár (HKD) részvényenként, 19,5 HKD középárral, vagyis a túljegyzési opció lehívásával (és a középárral) számolva a felkínált részvények összértéke 6,2 milliárd amerikai dollár.
Több neves befektető, így Soros György, a Hillhouse Capital és a Capital Group Companies is részt vesz az IPO-ban. A teljes felkínált részvénycsomag lejegyzését feltételezve és az IPO folyamatát alapul véve 76,1 milliárd USD vállalati piaci érték alakulhat ki.
Ezt a vállalati értéket (EV) és a 26,3 milliárd amerikai dolláros értékesítést alapul véve az EBITDA várhatóan 1,41 milliárd USD lesz 2018-ban, így a jövőbeli (2018) EV/EBITDA ráta 54,1, ami igen magas.
Összehasonlításképpen, a Facebook jelenlegi értékeltsége 15,1-es jövőbeli (2018) EV/EBITDA rátának felel meg, az NVIDIA értékeltsége pedig (hasonló feltételek mellett számolva) 25,9-nek.
Az agresszív értékeltség nyilvánvalóan felveti azt, hogy a növekedési kilátásokkal kapcsolatos legkisebb rossz hír is erős reakciókat válthat ki az ármozgásban. Az Egyesült Államok és Kína közti kereskedelmi háború szintén kedvezőtlenül hathat a Xiaomi kilátásaira.
De mit kapnak akkor a befektetők ezért a nem mindennapi értékelési prémiumért cserébe? Nem keveset: részt kapnak Kína egyik leggyorsabban növekvő technológiai vállalatából, amely egyre nagyobb erőkkel fókuszál az IoT (Internet of Things) üzletágra, és Kínában a negyedik, Indiában pedig az első helyen áll az okostelefonok értékesítésében.
A kínai Xiaomi Corp. a tervezett ársáv alsó határán árazta be hongkongi részvénykibocsátását és ezzel 4,72 milliárd dollár tőkére tett szert a Reuters hírügynökségnek a tranzakcióhoz közel álló forrásokból származó információi szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.