A drágulás az egyik olasz lapnak arra az értesülésére következett be, hogy a kormány kész némi engedményre Brüsszellel szemben, és csökkentheti a jövő évi államháztartási hiánycélját, hogy elkerülje a túlzottdeficit-eljárást és az ennek keretében kiszabható büntetést, ami akár a GDP 0,2 százalékát, a 3,4 milliárd eurót is elérheti.
Az Il Messaggero című olasz lap kedden közölt értesülése miszerint az olasz kormány „szinte biztosan” a GDP 2,2 százalékára fogja vissza a jövő évi államháztartási hiánycélját az eredetileg tervezett 2,4 százalékról.
Kedden 10 órakor a milánói értéktőzsde irányadó mutatója 0,27 százalékos pluszban állt, különösen a banki és a biztosítói részvények drágultak.
A hét végén Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes jelezte, hogy a kormány felülvizsgálhatja jövő évi államháztartási hiányszámát. Úgy fogalmazott, hogy a 2019. évi 2,4 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányszám nem egy rögzített adat.
Hétfő este egyeztetett a témában Giuseppe Conte miniszterelnök, Luigi Di Maio és Matteo Salvini miniszterelnök-helyettesek, valamint Giovanni Tria pénzügyminiszter. A megbeszélésük után kiadott közlemény szerint „a költségvetési számnál nem azt kell nézni, hogy mi áll a tizedesvessző után”.
Az Il Messaggero szerint a tanácskozáson részt vett két miniszterelnök-helyettes szerint „a költségvetés nem ér meg egy háborút az Európai Unióval”.
Az olasz nap úgy tudja, hogy a kormány tervei szerint 3,6 milliárd eurót, amit segélyekre és nyugdíjemelésre költenének, beruházásokra fordítanák, hogy ezzel is élénkítsék a gazdaságot. Amennyiben Brüsszelt ez nem elégítené ki, akkor ezt a tételt hiánycsökkentésre használnák fel.
A múlt héten az Európai Bizottság túlzottdeficit-eljárást kezdeményezett Olaszországgal szemben az aggályosnak minősített jövő évi költségvetési tervezet miatt, amely a testület szerint az uniós szabályok és Róma korábbi kötelezettségvállalásainak „különösen súlyos megsértését” jelenti.
A brüsszeli testület szerint az új olasz kormány által kidolgozott jövő évi költségvetés „instabilitáshoz vezethet és valószínűleg negatív hatással lenne a gazdasági növekedésre.”
Az alapvető probléma, hogy az új populista olasz kabinet az elődjénél lényegesen magasabb hiánycélokat tűzött ki a következő évekre, ráadásul véget kíván vetni a kiadások leszorítását célzó eddigi reformfolyamatoknak.
A jövő évi államháztartási deficitet az olasz kormány a GDP 2,4 százalékában szabta meg, míg az előző kabinet 0,8 százalékos hiánycélt jelölt meg. A rákövetkező évre vonatkozóan a kabinet 2,1 százalékos hiánnyal számol, míg a brüsszeli előrejelzés szerint a költségvetési hiány már jövőre eléri a GDP 2,9 százalékát, 2020-ban pedig 3,1 százalékos lesz, meghaladja a háromszázalékos uniós korlátot.
Az olasz gazdaság az idei harmadik negyedévben, 2015 második negyedéve óta legkisebb ütemben, 0,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A második negyedévben a bővülés üteme 1,2 százalék volt.
Az Európai Bizottság előrejelzése szerint az olasz GDP-növekedés a tavalyi 1,6 százalék után idén 1,1 százalékra lassul, jövőre is csak 1,2 százalékkal bővülhet a gazdaság.
A Nemzetközi Valutaalap(IMF) várakozása szerint 2018-2020-ban 1 százalék körül alakulhat az olasz gazdasági növekedés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.