BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Államkötvényre cserélik a részvényeket

A rezidensek által kibocsátott hitelviszonyt és tulajdonviszonyt megtestesítő értékpapírok forgalomban lévő állománya piaci értéken 46 652 milliárd forintot tett ki 2018. november végén, ami 871 milliárd forint növekedést jelent október végéhez képest. Ezen belül a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok állománya 243 milliárd forinttal, a tulajdonviszonyt megtestesítő értékpapírok állománya 628 milliárd forinttal nőtt – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikájából.

A háztartások tulajdonában lévő állomány 43 milliárd forinttal, a pénzügyi vállalatok állománya 195 milliárd forinttal nőtt, a külföldiek értékpapír-befektetései 551 milliárd forinttal szintén növekedtek A központi kormányzat által kibocsátott értékpapírok állománya 163 milliárd forinttal növekedett novemberben. A forintban kibocsátott papírok állománya 22 930 milliárd forint, a devizában kibocsátott papírok állománya 5 852 milliárd forint volt a hónap végén. Az összes állományon belül az állampapírnak minősülő értékpapírok 28 687 milliárd forintot, a kormányzati szektorba sorolt egyéb szervezetek által kibocsátott, állampapírnak nem minősülő kötvények hó végi állományai 95 milliárd forintot tettek ki.

A rezidens hitelintézetek által kibocsátott jelzáloglevelek állománya 81 milliárd forinttal nőtt a tárgyhónapban. Novemberben a ki- és rábocsátások összege 80 milliárd forintot tett ki, a visszavásárlások értéke 4 milliárd forint volt.

Novemberben a rezidens kibocsátású befektetési jegyek piaci értékes állománya 14 milliárd forinttal növekedett. A pénzpiaci alapok jegyei 467 milliárd, az egyéb alapok értékpapírjai 6 179 milliárd forintot tettek ki az időszak végén.

Fotó: Vémi Zoltán

A rezidens vállalatok tőzsdei részvényeinek állománya 614 milliárd forinttal nőtt a hónap során és 8 077 milliárd forintot tett ki november végén. Ebből a hitelintézeti részvények 3 242 milliárd, a nem pénzügyi vállalati részvények 4 777 milliárd, az egyéb szektorok által kibocsátott részvények 58 milliárd forintot jelentettek. A vezető papírok árfolyama jelentősen növekedett, a piaci kapitalizáció 8 százalékot meghaladó mértékben emelkedett az előző hónaphoz képest. Az árváltozás jelentősen, 600 milliárd forinttal növelte az állományt ebben a hónapban.

A külföldiek tulajdonában lévő értékpapírok állománynövekedése 150 milliárd forintot tett ki a hónap során. Ezen belül 77 milliárd forinttal nőtt az állományuk a kormányzati szektor által kibocsátott értékpapírok piacán, amely elsősorban a forintban kibocsátott rövid futamidejű állampapírok állománynövekedéséből adódott. A tőzsdei részvényekből 75 milliárd forinttal, a jelzáloglevelekből 3 milliárd forinttal növelték állományukat, a befektetési jegyekből és az egyéb kötvényekből egyaránt 3 milliárd forint csökkenés figyelhető meg.

A vizsgált időszakban 2 milliárd forinttal csökkent a háztartások (beleértve a nonprofit szervezeteteket is) tulajdonában lévő értékpapírok állománya. A háztartások 38 milliárd forinttal növelték állampapír tulajdonukat, ezzel szemben a tőzsdei részvényekben, a befektetési jegyekben és az egyéb kötvényekben lévő megtakarításaik 29 milliárd, illetve 4 -4 milliárd forinttal csökkentek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.