BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az azonnali fizetésnek kedvez az illetéktörlés

A Pénzügyminisztérium szerint az év végén elhatározott kedvezmények ellenére is tartható a tranzakciósilleték-bevétel idei évre meghatározott, 10 százalékot meghaladó növekedése. A 20 ezer forint alatti utalások illetékmentessé tétele az azonnali fizetésnek ágyaz meg, ám annak végső költségstruktúráját még nem ismerjük.

Január elsejétől a kereskedelmi bankoknál indított belföldi forintátutalások mentesülnek a 3 ezrelékes tranzakciós illeték megfizetése alól, s ugyancsak a múlt hét óta a Magyar Államkincstárnál vezetett értékpapírszámlákra történő forintátutalásokat is – összeghatártól függetlenül – illetékmentesen bonyolíthatják le a banki ügyfelek.

Az intézkedés – amelyet az őszi adócsomag részeként fogadott el év végén a parlament – egyértelműen a júliusban bevezetésre kerülő azonnali átutalási rendszernek ágyaz meg, hiszen a szabályozás változása nélkül a nap 24 órájában öt másodperc alatt teljesülő ügyleteket is terhelte volna az illeték.

Márpedig a szolgáltatás népszerűségét az olcsósága teremtheti meg. Információink szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) célja az, hogy az ügyfelek számára a pénzügyi szolgáltatók ingyen biztosítsák az azonnali átutalás lehetőségét. Ennek a tranzakciós illeték útjában állt, ám a kis összegű – az azonnali átutalási rendszer szempontjából kiemeltnek számító – fizetések utáni illeték eltörlés ezen nagymértékben segíthet. (A bankkártyás vásárlásokra szintén van illeték, ám a szabályozást időközben úgy módosították, hogy a bankok nem tranzakciónként fizetik az illetéket, hanem a forgalomban lévő kártyák száma alapján átalányt fizetnek minden év januárjában a büdzsének.)

Az MNB és az azonnali átutalási rendszer működtetésével megbízott leánycége, a Giro Zrt. az év végén bejelentette, hogy elindult a tesztidőszak, ám egyelőre nem hallani semmit a költségstruktúráról. Jó eséllyel a Giro lemond majd az egyszerű bankközi átutalások tranzakciónkénti fix 11 forintos díjáról, ám emellett a banki költségeket valahogy valakinek viselnie kell.

Hallottunk olyan véleményt, amely szerint

a jegybank az azonnali átutalási rendszer sikere érdekében elfogadhatónak tartaná, ha a szolgáltatók a számladíjakban érvényesítenék a többletköltséget, ám a piaci szereplők attól tartanak, hogy az MNB, másik sapkáját felvéve,

fogyasztóvédőként büntetné a szolgáltató­kat a számladíjak emeléséért. (A bankok a büntetést manapság úgy kerülik el, hogy kivezetik az adott számla- és kártyatermékeket, majd más néven és más költségekkel újat dobnak a piacra.)

MTI Fotó: Máthé Zoltán

Az illetékmentesség kapcsán egy másik érdekesség, hogy az idei költségvetésben a tavalyi évinél 11,4 százalékkal több, 228,1 milliárd forintos bevétel szerepel a tranzakciós illeték soron, miközben a bevételek jó eséllyel csökkennek majd a tranzakciós illeték elengedése okán.

Megkeresésünkre a Pénzügyminisztérium azt közölte, hogy

a 2019. évi előirányzatnak a bázisévhez viszonyított növekedése hátterében a bázisévi bevételek várható felülteljesülése áll, amely elsősorban a pénzügyi tranzakciós illeték alapját adó tranzakciók vártnál magasabb növekedéséből fakad, s ebben számoltak az illetékmentesség hatásaival is.

Mindez – azon túl, hogy a tervszám már a nyáron elfogadott költségvetésben is így szerepelt – annak fényében is érdekes, hogy az MNB statisztikái egyelőre nem támasztják alá az ilyen mértékűre várt bővülést.

A bankszámlák száma egy százalékponttal, 107 ezerrel lett több egy év alatt, a belföldi átutalások száma az elmúlt év első három negyedévében 5 százalékkal növekedett, az átutalt összeg ugyanakkor 0,73 százalékkal nőtt (az átutalásoknál 2 millió forint felett egységesen 6000 forint a tranzakciós illeték).

A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.