A szakportál felhívja rá a figyelmet, hogy egyes pénzintézetek más és más feltételeket szabnak majd a hitelfelvevőknek. Eszerint – mint összegeznek –, bankonként változhat a minimálisan elvárt jövedelem szintje, a legrövidebb futamidő, a hiteligénylés alsó korhatára, a futamidő végére betöltött felső korhatár, vagy az igen fontosnak mondható induló kedvezmények nagysága. Nem utolsó sorban az úgynevezett „scoringban” , (ez az a rendszer, ami alapján a bankok minősítik a az ügyfeleket – a szerk.) is eltérések mutatkozhatnak.
Kitérnek rá, a hitelbírálat a bank hatáskörébe tartozik, így a siker szempontjából döntő tényező lehet, hogy melyik pénzintézethez fordul az ügyfél és ott milyen elvárásoknak kell megfelelnie. Mint írják, a bankok különböző módon vizsgálják majd a jövedelmet, egyes pénzintézeteknél külön-külön, máshol együtt számolják majd a házastársak bevételeit, megint máshol pedig mindkét számításra lesz lehetőség.
Az Erste Banknál a házastársak együttes elvárt jövedelme legalább 160 000 forintnak kell, hogy legyen. Az OTP Bank esetében a férjtől és a feleségtől is legalább 75 000 Ft nettó jövedelmet az elvárt. A Budapest Banknál külön-külön el kell érni a mindenkori minimálbért (99 085 Ft), vagy ha csak az egyik fél igazol jövedelmet, akkor 130 000 forintra van szükség. Az MKB Bank-nál a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató számítására vonatkozó feltételeknek kell megfelelni. A Sberbankban a mindenkori minimálbért (99 085 Ft) kell igazolnia az egyik félnek, míg a Takarék Csoportnál együttesen legalább 150 000 forintot kell igazolni.
Az igényelhető legalacsonyabb hitelösszegről is szó van a bank360 kimutatásában. Ennek megfelelően az Erste Banknál és a takarék Csoportnál 2 millió, az OTP Banknál, a Budapest Banknál és az MKB-nál 1 millió, a Sberbanknál 300 ezer forint a kiindulási hitelösszeg.
A rendeletben meghatározott szabályok értelmében 18 év a legalsó korhatár, amelytől igényelhetik a házastársak a kölcsönt, de a bankok ettől eltérhetnek felfelé. Az Erste Banknál és az MKB-nál a 23-at, az OTP Banknál, a K&H Banknál, a Sberbanknál, valamint a Takarék Csoportnál pedig a 18. életévet kell betöltetni.
Nők esetében a rendelet egyértelműen határoz erről: 41. életévet nem töltheti be a feleség. Férfiak esetében ugyanakkor nincs ilyen kikötés, azonban a pénzintézetek itt is eltérő módon járhatnak el az igénylőknél. Több pénzintézet is meghatározta, hogy mi lehet az az életkor, amelyet a futamidő végén nem léphet át az igénylő házastárs férfi tagja. A Bank360 információi alapján például kiderül, hogy lesz olyan bank, ahol 20 éves futamidőt feltételezve csak úgy lehet sikeres az igénylés, ha a férj az igényléskor még nem töltötte be az 50 évet. Az alábbi felső korhatár vonatkozik majd a férfiakra:
A Babaváró Támogatás 2019. július 1-től lesz igényelhető és legkésőbb 2022. december 31-ig lehet majd megkötni a hitel igénybevételéhez szükséges megállapodást. A szabad felhasználású személyi hitel összege maximum 10 millió forint lehet. A hitel kamatmentesen igényelhető, és nem szükséges hozzá semmilyen ingatlanfedezet. A hitel kamatmentessé tételére van lehetőség minden gyermeknél, már a 12 hetes magzatnál is. Amennyiben a hitel felvételekor fennáll a terhesség egy 12 hetes magzattal, akár a teljes (maximum 20 éves futamidő alatt) kamatmentes hitelként vehető igénybe a támogatás. A hitel sajátossága, hogy akár a teljes tartozás elengedhetik, hiszen a hitelfelvételt követően született (vagy örökbefogadott) második gyermek érkezése után az aktuális tartozás 30 százalékát, a harmadik gyermek érkezése után az aktuális fennálló tartozás 100 százalékát elengedik. Ha nem sikerül a gyermekvállalás, akkor a hitel piaci hitellé alakul, és az igénybe vett kamattámogatás összeget egy összegben vissza kell fizetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.