A Raiffeisen a szokásos éves kelet-közép-európai banki kitekintőjében arra hívja fel a figyelmet, hogy évek óta először nem volt olyan régiós ország, amelynek aggregált bankpiaca veszteséges lett volna 2018-ban. Az elmúlt öt-hat év legkiemelkedőbb profitabilitási mutatóit hozta a tavalyi év, a térség ROE-mutatója (tőkére vetített megtérülése) átlépte a 12 százalékot. Nemcsak a hitelminőség javult jelentősen, de a nettó kamatmarzsok is stabilizálódtak a legfontosabb piacokon, és a nettó profit szektorszinten megközelítette a 2011–12-es rekordokat.
Jól illeszkedett ebbe a trendbe a magyar hitelpiac, bár a legmagasabb növekedési rátát Orosz- és Lengyelországból várja az elemzőház. Megjegyzik, hogy a szigorúbb szabályozás, a ciklikus események és a marzscsökkenés mellett is van tere még a növekedésnek.
A Raiffeisen szerint a szűken vett regionális (Oroszország és Lengyelország nélküli) hitelállomány növekedésének kétharmada Csehországból, Magyarországról, Romániából, Ukrajnából, Szlovákiából és Szerbiából származik majd az idén, ahol a felsorolás egyben növekedési rangsort is jelent (a legmagasabb rátától indulva).
Az elemzés külön kitér arra is, hogy a Société Générale folytatta a kivonulást a régióbeli kisebb bankjaiból, az elmúlt időszakban helyüket egyértelműen az OTP vette át. Az akvizíciókon keresztül a magyar bankcsoport nemcsak a korábbi jelenlétét erősítette meg, hanem például Albániában, Szlovéniában és Moldovában is meg tudta vetni a lábát.
Az elemzők további konszolidációra számítanak a takarékszövetkezeti csoportban, és szerintük a Budapest Bank privatizációja során új tulajdonos érkezhet a Takarék Bank vagy az MKB személyében.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.