A mérlegadatok szerint egyre nagyobb mértékben válik el egymástól a hazai nagy- és kisbankok hatékonysága, idővel akár nagyobb konszolidációs hullámra is számíthatunk. Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke számos alkalommal jelezte, hogy szerinte
Hasonló konklúzió vonható le a Deloitte tavaly év végén publikált régiós jelentéséből, amely szerint a kelet-közép-európai régión belül – Ukrajna és Horvátország mellett – Magyarországon a legelaprózódottabb a bankpiac. A tanácsadó cég 2018-as adatokon alapuló felmérése szerint
A visegrádi országok közül Lengyelországban 43,3, Csehországban 34,8 az 1 százalék alatti súlyú bankok aránya, Szlovákiában pedig a pénzintézetek harmada van ebben csoportban.
A szétaprózódottságot ennél is plasztikusabban mutatja, hogy csak Ukrajnában működött a negyven magyarországi banknál több (76) 2018-ban, a hazainál magasabb, kétharmados kisbankarányt felmutató Horvátországban csak 24 pénzintézet működik, Szlovákiában pedig csak 12.
Persze Magyarországon a takarékszövetkezeti integrációval számottevő konszolidáció zajlik (a Takarékbankba a takarékok mellett banki jogosítványokkal rendelkező intézmények is beolvadtak), és a Budapest Bank privatizációjáról kiszivárgó hírek is azt erősítik meg, hogy újabb fúzió előtt állunk – igaz, ez utóbbi nem az 1 százalék alatti szegmensben okoz majd változást.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.