A tőkepiacot az 1990-es évek óta követő piaci szereplők egyik legmeghatározóbb élménye volt az, ami a technológiai részvényekkel történt az ezredfordulón. A már kilenc éve szinte töretlenül emelkedő, „új világot” képviselő részvénycsoport 1999 októbere és 2000 márciusa között a megelőző sokszoros emelkedésre rátett még egy lapáttal. A Nasdaq 100 technológiai index öt hónapon belül duplázott, majd szinte egyik napról a másikra véget ért a részvénypiaci parti.
Részvénypiaci partinak – megint csak az amerikai technológiai szektor behemót, közepes és kisebb reprezentánsai jóvoltából – nem maradtunk híján az elmúlt hetekben sem.
A Covid–19-világjárvány által okozott részvénypiaci sokk pontosan 21 kereskedési napig tartott, február 24-től március 23-ig.
Ennek a tőzsdekrachnak a legfőbb karakterisztikája az volt, hogy nagyjából egyforma mértékben öntötték a részvényeket a befektetők, függetlenül attól, hogy milyen szektort képviselt az adott papír. Természetesen azért a hajózási társaságok, a légitársaságok és az olajrészvények a piaci átlagnál jóval nagyobb mértékben estek, de az esés legfőbb jellemzője az volt, hogy a nagy intézmények mindent adtak, amit értek. Egészen szélsőséges pesszimizmus uralkodott a globális részvénypiacon, amit a gazdasági világ leállása által kiváltott hatások nagymértékben indokoltak is.
Március közepére akkora lett a pánik, hogy a befektetők megfeledkeztek arról, hogy immár több mint tizenegy éve, 2008 vége óta ennek a részvénypiacnak van egy „gazdája”, aki nem más, mint az amerikai monetáris hatóság, a Federal Reserve (Fed), az pedig kiváló gazdája a piacnak a 2008–2009-es válság óta.
Az elmúlt évtizedben, amikor bajba kerültek a részvényindexek, jött a Fed, és lazított a monetáris környezeten.
Fontos hangsúlyozni, hogy az elmúlt évtizedben legfeljebb a részvényindexek kerültek kisebb-nagyobb bajba (például 2015–2016 fordulóján vagy 2018 karácsonyán), és messze nem az amerikai gazdaság.
Idén tavasszal precedens nélküli sokk érte a világgazdaságot és március második felére a koronavírus által addigra már a világon legnagyobb mértékben sújtott Egyesült Államokat. Március első felében a Fed a szokásos eszközrendszerével próbálkozott életet és reményt lehelni a gazdasági és a részvénypiaci szereplőkbe. Kamatcsökkentés, kamatnullázás és pár százmilliárd dolláros nagyságrendű csomagok képezték a monetáris oldali orvosságot. A járvány hatásai ezeken úgy gázoltak át, mintha ott sem lettek volna, megállíthatatlannak tűnt a részvénypiaci esés.
A történetben a karakteres fordulónap a 2020. március 23-i hétfő volt, amikor a Fed szintet lépett a pénzpumpálásban, és limit nélküli likviditásbővítést ígért a problémák kezelésére.
Ez a gyakorlatban a pár százmilliárd dolláros pénzinjekciók világából a pár ezermilliárd dolláros pénzinjekciók világába való áttérést jelentette. Ennek materializálódásaként a legfrissebb adatok szerint a Fed mostani mérlegfőösszege 6721 milliárd dollár, szemben a február végi 4159 milliárd dollárral. Ez a mostani két hónap alatt bekövetkező 2562 milliárd dollárnyi mérlegfőösszeg-bővülés nagyobb, mint a 2008–2009-es válságra adott háromlépéses válasz első két eleme, a QE1 és a QE2 volt.
A részvénypiacon ez a március 23-i nap volt a totális mélypont, amelyet a következő három napon nagyon ritkán látható erős emelkedés követett, az S&P 500 index a hétfői zárásnál 17,6 százalékkal került feljebb a csütörtöki zárásra. A drasztikus emelkedés a Fed akciója mellett az extrém túladottság és a pesszimizmus következménye volt. Ahogy a megelőző eséskor is nagyjából egyszerre mozogtak a különböző szektorok részvényei, ebben az emelkedésben sem válogattak a papírok között a befektetők. Innentől kezdve azonban éles fordulatot vett a történet. A március 26-i záráshoz képest a Nasdaq 100 technológiai index további 17,8 százalékot emelkedett, de a hagyományos részvényeket tömörítő NYSE Composite „csak” 7,1 százalékkal került feljebb. Sőt, a várható brutális gazdasági válság által nagyon érintett bankindex egyenesen esett is azóta 1,9 százalékot.
Kettészakadt a részvénypiaci univerzum.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.