Több mint 50 milliárd dollár értékben képeztek tartalékokat hitelezési veszteségeikre az első negyedévben az európai és amerikai bankok a Financial Times összesítése szerint.
Ekkora elővigyázatosságra a 2008–2009-es válság óta nem volt példa.
Miközben a kormányok újabb és újabb segélyprogramokat indítanak el, a bankok befelé fordulnak, pedig a múlt év épp a nemzetközi pénzintézeti expanzióról szólt.
A legnagyobb pénzintézetek eddig közzétett adatai szerint az amerikaiak 25 milliárd dollár értékű tartalékot képeztek, ami három és félszeres növekedés a múlt év első negyedéhez képest. A nagy európai hitelezők esetében 269 százalék a bővülés, és 16 milliárd dollár a frissen lekötött összeg. A svájci UBS például most a tavalyi tizenháromszorosát helyezte a tartalékba. Kontinensünkön a napokban teszi közzé adatait a francia BNP Paribas, a holland ING és az olasz UniCredit.
A legnagyobb európai bank, az HSBC nagyon pesszimista előrejelzéseket tett közzé: egyelőre 3 milliárd dollárt tett félre, de az egész évre 11 milliárd dollár hitelveszteségre számít. A másik véglet a kockázatosabb stratégiát választó Deutsche Bank: csak félmilliárd dollárt tartalékolt, bár még ez is háromszoros növekedésnek felel meg. A felszökő kockázattól való félelem megmutatkozik a tőzsdei árfolyamokban: a 300 legnagyobb európai pénzintézet részvényárait kísérő FTSE Eurofirst 300 Banks index két hete rekordmélységbe süllyedt, és azóta el sem mozdul onnan. Mindez akkor történik, amikor a megszigorított európai és amerikai könyvelési szabályok arra kötelezik a bankokat, hogy korábban fedezzék tartalékokkal a várható hitelezési veszteségeket, mint tették 2020 előtt.
Eközben megtört a nagybankok nemzetközi expanziójának másfél éves trendje, és a hitelezők befelé fordulnak. Az amerikai pénzintézetek kifaroltak a nagy európai finanszírozási projektekből.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.