Csalódottan fogadták a befektetők a Bayer és az ellene kártérítési igénnyel fellépő amerikai állampolgárok közötti peren kívüli megállapodást, amelynek értelmében a vegyipari társaság óriási összegű, 10,9 milliárd dolláros kompenzációt fizet a 2018-ban felvásárolt leánycég, a Monsanto által forgalmazott Roundup nevű gyomirtó vélt rákkeltő hatása miatt.
A Bayer-részvények árfolyama 3 százalékkal esett a kiugróan magas kártérítés hírére. A befektetői pesszimizmus oka vélhetően az, hogy a cég a korábban kiszivárgottnál is magasabb összeget kénytelen kifizetni a több tízezer per gyors lezárása érdekében.
Az évek óta húzódó ügyben mintegy 95 ezer daganatos betegségben szenvedő amerikai felperessel sikerült egyezségre jutni, akiknél a glifozáttartalmú gyomirtó használata összefüggésbe hozható a betegség kialakulásával.
A jogi huzavona végére ennek ellenére sem került még pont. Bár a minap bejelentett megegyezéssel a már zajló vagy benyújtás előtt álló jogi ügyek háromnegyedét lezárta a társaság, további legalább 25 ezer károsult nem fogadta el a Bayer ajánlatát, így velük folytatódnak a tárgyalások.
A kártérítés kifizetése ellenére a társaság továbbra is tagadja a jogsértést, és igyekszik elhárítani a rákos megbetegedések miatti felelősséget, ugyanakkor hangsúlyozta, egy hosszú, bizonytalansággal teli időszakot tudnak lezárni a peren kívüli megegyezésekkel. A Bayer a botrányok ellenére sem tervezi kivonni a forgalomból az 1974 óta árusított gyomirtót, amelyet továbbra is a rákos megbetegedés veszélyére figyelmeztető felirat nélkül árusít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.