BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A bankok most orvosai a válságnak

Ellentétben a 2008-as válsággal, amikor a válság előidézői voltak, most a gazdaság problémáinak megoldásának oldalán állnak a kormányzattal együtt.

A bankok ellentétben a 2008-as válsággal, amikor a válság előidézői voltak, most lényegében a gazdaság problémáinak megoldásának oldalán állnak a kormányzattal együtt – emelte ki a Tóth Balázs, az UniCredit Bank elnök-vezérigazgatója a Közgazdász vándorgyűlés panelbeszélgetésén. A szakember szerint a pénzintézetek a korábbi válság nyomán óvatosabbak lettek, ám most, a koronavírus-válság nyomán ugyanúgy fenntartják a hitelezést, nincs példa a 2008-09-hez hasonló záráshoz. Az persze, hogy most mennyire körültekintően hiteleztünk, az csak 3-4 év múlva derül ki – tette hozzá a magyar Unicredit Bank első embere.

Az korábbi válsággal szemben komoly különbség, hogy a bankok most a válság elé mentek és nagyon komoly céltartalékot képeztek, tehát jóval felkészültebbek, mint a 2008-as válság idején

– emlékeztetett Jelasity Radovan. Az Erste Bank elnök-vezérigazgatója szerint alapvető különbséget jelent a 12 évvel korábbi helyzethez képest, hogy a bankrendszerben lényegében nincs külső finanszírozási nyomás. Hegedűs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója szerint a makro és a szabályozási környezet is alapvetően más most, mint a korábbi válságban.

Fotó: Kallus György / VG

Bencsik László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese szerint az elmúlt hetek bizonyították, hogy

a hazai bankrendszer digitalizációja magas szinten áll,

amihez kiegészítésül Jelasity Radovan jelezte: bankja ügyfeleinek 54 százaléka az elmúlt hónapban fellépett a digitális csatornákra, ami a legjobb arány az egész Erste-csoportban. Vida József, a Takarékbank elnök-vezérigazgatója szerint ugyanakkor az első pánikkal telt hónapok után a nyáron az ügyfelek elkezdtek újra visszatérni a bankfiókokba.

A lakossági hitelezés terén Simák Pál szerint lassú lesz a visszaépülés. A CIB Bank elnök-vezérigazgatója szerint az első félévi lakossági hitelnövekedés 11 százalék, de ebből a tényleges bővülés 3 százalékos, a többit például a moratórium hatása okozza. Szavai szerint jövőre pedig 5 százalék körüli növekedés várható. A CIB és az OTP képviselője jelezte, hogy a lakáshitelezés lehet az, ahol viszonylag gyors lehet a visszatérés. Balog Ádám, az MKB Bank elnök-vezérigazgatója szerint ugyanakkor a lakosság terén komoly a bizonytalanság. A pénzintézet felmérése szerint a tavaszi 87 százalékról 60 százalék alá csökkent a jövőjüket pesszimistán szemlélők lakossági ügyfelek aránya, ugyanakkor a második hullám rendkívül gyorsan megváltoztathatja ezt a kedvező prognózist. A változást jól mutatja az is, hogy Vida József szerint az elmúlt hetekben újra megindult a hitelmoratórium alá visszatérők száma. Jelasity Radovan szerint a moratórium ma olyan, mint egy fedő, amely alatt nem tudjuk, mennyire forr a víz, ez is indokolja, hogy a későbbiekre komolyan felkészült a bankrendszer kell céltartalékokkal.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.