A bérek emelkedése lényegében fenntartja a vírusjárvány előtti erős dinamikát – állapították meg az elemzők, akiket már erősen foglalkoztat a jövő évi bértárgyalások kimenetele.
Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője kommentárjában leszögezte: a bruttó bérek szeptemberben is megközelítőleg a vírus előtti dinamikát tartották.
A Takarékbank szakértőinek várakozása szerint 10 százalék körüli lesz az idei éves dinamika, jövőre pedig 8,5 százalék körüli növekedést várnak.
Ezt a zajló minimálbértárgyalások jelentősen befolyásolhatják még.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint sem látszik nagy változás a bérezési folyamatokban, továbbra is az év eleji vállalati bérdinamika, az összetételhatás és az év közbeni állami bérrendezések mozgatják a mutatót.
Előre tekintve most a legfontosabb kérdés, hogy sikerül-e a feleknek megállapodni a jövő évi minimálbérben.
Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a keresetek számításánál a teljes munkaidőben foglalkoztatottakat veszik figyelembe, ami felfelé torzítja a statisztikát, mivel a foglalkoztatás leginkább az átlagosnál alacsonyabb jövedelmet biztosító ágazatban csökkent, illetve hogy inkább az alacsonyabb végzettségű, alacsonyabb termelékenységű munkaerőt sújtották a leépítések vagy a részmunkaidős foglalkoztatás.
Szeptemberben a bruttó átlagkereset 392 300 forint volt, 8,8 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A január–szeptember közötti időszakban a bruttó átlagkereset 395 000, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 262 700 forintot ért el, mindkettő 9,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.