Csak a régió biztosítási piacait nem ismerőket lephette meg, hogy – állítólag a belgiumi KBC-vel nagy versenyben – az ausztriai Vienna Insurance Group AG (VIG) lett a befutó az Aegon régiós (lengyel, román, török és magyar) érdekeltségeire kiírt pályázaton. A VIG Ausztria mellett a kelet-közép-európai régió legtöbb országában is piacvezető, és akvizícióival folyamatosan terjeszkedik,
nálunk legutóbb az Axa magyarországi érdekeltségeit vette meg, 2014-ben.
Az Aegon négy biztosítójának átvételével kérdés, hogy megmarad-e a VIG multibrandes stratégiája: a biztosító harminc országban csaknem ötven biztosítóval van jelen, Lengyolországban négy, Romániában három érdekeltsége versenyez egymással. Bár a felvásárlás nem kell hogy a stratégia feloldását eredményezze (a már említett Axa-vétel az új magyar VIG-leány Vienna Life-ként működött tovább. A multibrand-stratégia feladását épp nálunk modellezte a VIG, amikor három biztosítóját – Union, Erste, Vienna Life – 2018 áprilisában egybeolvasztották. Kérdés, hogy az összeolvadást még Magyarországon irányító, azóta a VIG bécsi igazgatóságában dolgozó Lehel Gábor milyen tapasztalatokról számolt be a boardnak, de tény, a közös cég tavaly már 2,19 milliárdos adózött eredményt ért el.
Profitabilitás szempontjából igazán az Aegon irigylésre méltó, nem véletlenül a magyarországi leányvállalat az Aegon-csomag ékköve.
A most eladásra kerülő régió felépítését menedzselő Kepecs Gábor az elmúlt évtizedek legnyereségesebb működési modelljeként építette fel – az Aegon tavaly is a 20 százalékát szállította a piac 70 milliárdos nyereségének, igaz, a második helyre szorulva az Allianz mögött.
A díjbevételt nézve már nem igaz, hogy a kis hal eszi meg a nagy halat.
Bár a nem élet üzletágban a lakásbiztosítási hegemóniájával támogatott Aegon 13 százalékos díjbevételi piaci súlya nagyobb, mint a 7,1 százalékot elérő Unioné, mégis az utóbbi egymaga zsebelte be tavaly az összpiaci kgfb-díjbevétel ötödét.
Az életbiztosítási területen az Union tiszta díjbevétel alapján számolt 9,2 százalékos részesedése tavaly 40 százalékban az egyszeri díjas biztosításoknak volt betudható, a korrigált számítás szerinti erősorrendben az Aegon teljes piaci 8,3 százalékos díjbevétele már 12 százaléknak számít, amellyel itt is nagyobb a vevőjénél.
A nyugdíjbiztosítási díjbevételben a két cég 26 százalékos súlyával 10 százalékot ver rá az NN-re.
A két vállalat összeolvadása – a szükséges engedélyek beszerzése után – a jövő év második felében várható. A két biztosító vezetőinek – élükön Almássy Gabriella, az Union és Zatykó Péter, az Aegon jelenlegi vezérigazgatójával – olyan szinergiákra és erősségekre épülő modellt kell kidolgozniuk, amivel újabb, stabilan piacvezető biztosítója lehet Magyarországon is a VIG-nek.
A tulajdonosváltás kapcsán az Aegon ügyfeleinek nincs teendőjük, az Aegon Magyarország Általános Biztosító Zrt. és az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt. ügyfélszerződései változatlan feltételekkel érvényesek. Az ügyfelek kiszolgálása és az új biztosítások értékesítése az eddigi rendben folytatódik – jelezte az Aegon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.