Havi átlagban kevesebb mint 9 milliárd forintot tettek ki a számlavezetésből származó banki bevételek 2020-ban, kilenc hónap alatt pedig közel 81 milliárd forintra rúgtak – derül ki a money.hu hivatalos jegybanki adatokon alapuló összefoglalójából.
Ez csak a számlavezetéshez kapcsolódó összeget jelenti, emellett a különböző tranzakciókért, például az átutalásokért további összeget fizettek az ügyfelek a bankoknak.
Arra tehát van statisztika, hogy a bankok hol tartanak, tavaly óta pedig a bankolóknak sem kell a számlakivonatokból kibogarászni, hogy mennyibe kerül a mindennapi bankolás.
2020 óta a bankok minden év január 31-ig elküldik az úgynevezett egységes díjkimutatást, amelyből kiderül, hogy az érintettek mennyit költöttek a banki szolgáltatásokra, így például számlavezetésre, a netbanki, mobilbanki elérésre, az esetleges sms-es értesítésekre vagy az átutalásokra.
A múlt évben érkezett az első ilyen levél, de az csak a 2019 augusztus-decemberi időszakra szólt, a 2021 első hónapjában érkező banki levél pedig már az egész évre vonatkozó kiadásokat mutatja be. Az egységes díjkimutatást azért vezették be, hogy átláthatóbbak legyenek a banki díjak és fokozódhasson a bankok ügyfelekért folytatott versenye.
A money.hu szakértői szerint érdemes alaposan átböngészni a díjkimutatást.
Kiderülhet, hogy vannak olyan szolgáltatások, amelyekért fizet valaki, de valójában nem is használja azokat.
Azért is érdemes megnézni a banki levelet, mert így összevethetőek a díjak más bankok tarifáival és kiderülhet, hogy van másik pénzintézet, ahol olcsóbban lehet bankolni.
Nemzetközi szinten már elterjedtnek mondhatóak azok a számlák, amelyek egy adott díjért akár korlátlan tranzakciót biztosítanak, ezzel szemben Magyarországon inkább a tranzakcióalapú árazás van fölényben. A jövőben azonban növekedhet a kereslet a fix havi díjért meghatározott számú vagy éppen korlátlan tranzakciót biztosító számlák iránt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.