A gazdaság zöldítéséhez – legyen szó zöldenergiáról vagy éppen fenntartható vízgazdálkodásról – beruházások kellenek, a beruházásokhoz pedig pénz. Ugyanakkor a hazai pénzügyi közvetítőrendszer eddig csekély mértékben integrálta működésébe a fenntarthatósági szempontokat, a hazai pénzügyi tőke csupán néhány százaléka tekinthető zöldnek, a nemzetközi és a hazai célkitűzések eléréséhez is nagyságrendekkel több ilyen megoldásra van szükség – mondta Kandrács Csaba, a jegybank felügyeleti alelnöke az MNB Zöldpénzügyi jelentésének bemutatóján.
Gyura Gábor, a jegybank fenntartható pénzügyek főosztályvezetője szerint
az Európai Unió 25 százalékával szemben Magyarországon a bankok 68 százalékánál nem tárgyal a legfőbb döntéshozó szerv a klímakockázatokról, termékszinten pedig az egyik legnagyobb elmaradás a zöldszempontból kezelt befektetési alapok terén van:
az európai piacon 15 százalék ezek aránya, nálunk még csak fél százalékot tett ki tavaly.
Bár sokan tartottak attól, hogy a járványhelyzet miatt háttérbe szorul a fenntarthatóság kérdése, a szakember úgy látja, hogy ez nem így történt. Tavaly nagy volt az előrelépés: számos bank dolgozik dedikált zöldhiteltermékeken, s az is fontos volt, hogy az MNB Növekedési kötvényprogramjában megjelentek az első vállalati zöldkötvények – három ilyen kibocsátás történt eddig –, s az állam is zöldállampapírokat tudott piacra dobni. Ez utóbbiakkal a kormányzati zöldkötvényállomány aránya 1,9 százalék lett, magasabb a 0,95 százalékos uniós átlagnál.
Az EU és hazánk is számos olyan ösztönzőn dolgozik, amely segíti a banki zöldfinanszírozás előretörését. A fenntartható befektetésekkel kapcsolatos új uniós szabályrendszerhez a jegybank a tervek szerint saját iránymutatást, vezetői körlevelet fog kibocsátani. A következő hónapokban a lakossági befektetők egyre megbízhatóbb információkat kapnak a befektetések környezeti tudatosságáról.
Az MNB alig több, mint egy hónap múlva publikálja zöldajánlását, ebben egyértelműen jelzi a hitelintézeteknek, hogy miként építsék be működésükbe a zöldszempontokat.
Az év második felére pedig az MNB elkészül a klímastressztesztjével, ennek eredményei alapján pontosabban érzékelhetik majd, mennyire ellenállók a hazai bankok a klímaváltozással szemben, mennyire tudják a negatív hatásokat kezelni. Az Európai Bizottsággal és az EBRD-vel együttműködésben pedig még idén megszülethetnek a leendő nemzeti fenntartható tőkepiaci stratégia ajánlásai is – jelezte Kandrács Csaba.
A jegybank által készített felmérés szerint
a hazai bankok elsősorban a klímaváltozás és más negatív környezeti hatások csökkentésében, valamint az energiatermelés és az energiahatékonyság javításában látnak fantáziát, de az elektromobilitás és a mezőgazdasági zöldfejlesztések is megjelennek üzleti elképzeléseik között.
A lakossági területen a zöldjelzáloglevél-program segíthet a lakóingatlanok zöldítésében. Az azonban visszaköszön a banki felmérésben, hogy a pénzintézeteknek nagy kihívás a zöldprojektek szakmai értékelése, ezekre ugyanis nincs elegendő szakember.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.