Nőtt a magyar háztartások hazai részvényekben lévő közvetlen befektetéseinek állománya februárban – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szokásos statisztikáiból. A hónap végén a magyar magánbefektetők kezében lévő részvények állománya 803,6 milliárd forintot tett ki, miután a tranzakciók egyenlege 11,2 milliárd forint volt, és 5,5 milliárd volt az árfolyamváltozás negatív hatása.
A külföldi befektetők jobb hónapot zártak a magyar tőzsdén: a tranzakcióik egyenlege mínusz 19 milliárd forint volt, zsebre tehettek ugyanakkor 48,3 milliárdos hozamot a részvényeken.
A hó végi állományuk 5041 milliárd forintra gyarapodott. Februárban a külföldi befektetők 30 milliárd forintot kerestek az egyéb monetáris intézmények által kibocsátott tőzsdei részvények – vélhetően többségében az OTP Bank papírjainak – árfolyamváltozásán: a vezető magyar bank részvényei jól szerepeltek februárban, árfolyamuk 3,1 százalékkal nőtt.
A magánbefektetők továbbra is kitartóan vásárolták a magyar állampapírokat, 120 milliárd forintnyival vettek többet, mint amennyit eladtak, vagy amennyi lejárt, így kezükben 9336 milliárdnyi államkötvény összpontosult.
A külföldiek állománya csökkent: az emelkedő hozamok miatt a már a birtokukban lévő hitelpapírok árfolyama 178 milliárddal esett vissza, az év második hónapját 10 771 milliárd forint piaci értékű állampapír-portfólióval zárták.
Vesztettek a hozamok emelkedésén a bankok is (187 milliárd forintot), illetve a biztosítók és nyugdíjpénztárak (összesen 56 milliárdot). Az utóbbiak kismértékben leépítettek a magyar államkötvény-portfóliójukból, a hazai bankok viszont növelték a kitettségüket, a hó végén 10 663 milliárd forint piaci értékű államkötvény-állománnyal rendelkeztek. A teljes piacon lévő magyar állampapír-állomány pedig 36 642 milliárd forint volt.
Az elmúlt hónapokban a legnagyobb volumenben értékesített hazai lakossági állampapír (MÁP Plusz) népszerűsége kissé visszaesett, de az MNB statisztikáiból az látszik, hogy
a háztartások továbbra is a forintmegtakarításaikat helyezik el az államnál: a náluk lévő kötvények 84 százaléka volt forintban kibocsátott.
A lakossági állampapír-kereslet szinte teljes egészében az egy éven túli lejáratokon mutatkozott meg, rövid kötvényekből továbbra is inkább eladnak a háztartások.
A devizában kibocsátott államkötvények piaci értéke (a tranzakciók és az átértékelődés hatására egyaránt) csökkent, február végén 6799 milliárd forintra. A Magyarországon értékesített befektetési jegyek kicsit kevesebb mint a fele – 4038 milliárd forint értékben – volt lakossági megtakarítók tulajdonában, az általánosan jó tőkepiaci hangulatban a befektetési alapok is nagyobb kereslettel szembesülhettek februárban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.