Gyors esés jellemezte az Intel részvényeinek piacát az elmúlt egy hónapban, az év eleje óta tartó lendületes emelkedő trendet ennek következtében letörte az árfolyam, és a 68 dolláros csúcsszintről egészen 57 dollárig korrigált. Az erőteljes eladási hullámot a vállalat első negyedéves jelentése váltotta ki, amely, bár a bevételre és az eredményre vonatkozó elemzői várakozásokat meghaladta, de a menedzsment előrejelzése szerint az Intel továbbra is küszködik a korábbi évek elhibázott döntéseivel.
A vállalat tovább halasztotta a 7 nanométeres csipjeinek gyártását 2023-ra, emiatt még nagyobb lesz a lemaradása a Taiwan Semiconductorral szemben, amely már rendelkezik ezzel a gyártási technológiával.
Az Intel terveiből nem látszik, hogy a jövőben kiszervezné a csipgyártás folyamatát, ezt is negatívan értékelhetik a befektetők.
A menedzsment összességében a bevételekben 7, az eredményben 13 százalékos csökkenést vár a teljes évre, úgyhogy növekedési részvényként még jó pár évig nem gondolhatunk a papírra.
Ha tovább esik az árfolyam, akkor értékalapon lehet majd figyelni rá, 10-hez közelítő P/E mellett (jelenleg 12,87) ismét attraktívvá válhat a részvény, nagyjából 50 dollárnál.
Növekedési sztoriért már egyértelműen az AMD–Nvidia páros felé kell fordulni, az AMD kifejezetten az Intel rovására nyert teret az elmúlt években, elsősorban a processzorok piacán.
A vállalat a fentebb is említett Taiwan Semiconductornak szervezi ki csipjei gyártását, így a 7 nanométeres csipjeivel már most egy generációval az Intel előtt jár.
Könnyen elképzelhető, hogy az év végén 5 nanométeres csipekkel működő processzorait is bemutatja. Az elmúlt négy évben az AMD CPU-piaci részesedése 20 százalékról csaknem 39-re nőtt, míg az Intelé 80-ról kis híján 61-re esett, a fentiekből kiindulva ez a tendencia megmarad a következő négy évre is.
Az elemzői várakozások erre az évre a bevételekben 48, az eredményben pedig 67 százalékos növekedést feltételeznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.