Többek között a Morgan Stanley, a Barclays és a Goldman Sachs is számos vezető bankárát telepíti át az EU területére, köszönhetően a poszt-brexit szabályozási környezetnek és a járvány miatt utazási korlátozások enyhülésének – tudta meg a Reuters.
A lépés okai között található a Brüsszel és London közötti tárgyalások során az áttörés elmaradása, így az ügyfelekkel találkozó bankároknak az unión belülről is szükségük van egy partnerre a zavartalan üzletmenet folytatásához.
A Covid-19 miatti életmódváltozások is szerepet játszhatnak a döntésekben, hiszen az otthoni munkavégzés lehetősége számos bankár számára tette lehetővé az angol főváros elhagyását.
Emmanuel Goldstein, a Morgan Stanley francia vezére szerint több honfitársa tér vissza Franciaországba, miután egész karrierjét a tengerentúlon töltötte. A bank 50 fővel bővíti 150 fős francia irodáját az idén és 2024-ig a létszám duplázására készül.
A Barclays európai és közel-keleti M&A részlegét vezető Pier Luigi Colizzi Milánóba tette át székhelyét, így azon kevesek egyike lehet, aki nem Londonból vezeti bankja régiós felvásárlási csapatát.
A Barclays a párizsi és frankfurti irodáját is megerősíti, miközben a BNP Paribas és a Greenhill & Co vezető alkalmazottait igyekszik magához csábítani.
A Goldman Sachs európai derivatívákkal foglalkozó főnöke Alessandro Dusi ugyancsak Milánóba öltözik, ahol a bank irodája 2017 évi 20 főről mára 60 fősre duzzadt, míg a madridi központ létszáma ugyancsak 60 fős, ami kétszerese a Brexit előttinek.
A Brexitet követően több tízezer londoni bankár távozására számítottak, ám az EY tanácsadó szerint az angol főváros mindössze 7600 pénzügyi állást veszített, ami a félmilliós londoni pénzügyi szektor töredéke.
Azonban a folyamat messze nem ért véget, a JP Morgan például idén 200 embert kíván elvinni Londonból, a legtöbbjüknek Párizs lehet az új székhelye.
Noha sokan gondolták, hogy az új európai pénzügyi központ Frankfurt lehet, az EY jelentése szerint egyelőre Párizs a legnépszerűbb célpontja az exodusnak, a 7600-ból 2800 állás a francia fővárosban talált új otthont.
A francia pénzügyi felügyelet a hírek szerint könnyedebben vette a szabályozási akadályokat, míg Frankfurtban sokan panaszkodtak a német hatóságok tapasztalatlanságára. A német város unalmas hírneve szintén nem segített a bankokért folytatott versenyben.
Párizs ugyan vezet a Londonból távozó bankárok felszívásában, különösen a kereskedelmi részlegek terén, ám Frankfurt is számos állást nyert, míg Amszterdam hiába vonzott jelentős mértékű részvény és swap kereskedelmi forgalmat és platformot, ez viszonylag kevés új állást hozott számukra.
A derivatívák piacán viszont New York lett a globális győztes, hiszen az amerikai pénzügyi központ nagyobb volumenű kamatswap kereskedelmet vonzott magához mint az EU.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.