A folyó nyugodtnak tűnik, a felszín alatt azonban erős a sodrás – figyelmeztetnek júliusi befektetési kitekintésükben az Amundi szakemberei, akik a túlfűtött pénz- és tőkepiacokon való sikeres navigációhoz kívánnak iránytűvel szolgálni a befektetőknek a nyárra.
A reálgazdasági kilátások továbbra is kedvezők, a nagyobb gazdaságok azonban a kilábalás eltérő fázisaiban járnak Európában, egyes feltörekvő piacok előtt pedig még nagyobb tér van a növekedésre. Ami viszont minden régióban azonos, az az ellátási láncok felszakadozása, az erősödő árnyomás és az emelkedő infláció. Mindezek miatt
a gazdasági környezet is sokkal kevésbé biztonságos, mint amilyennek első pillantásra látszik.
A befektetéseknél is indokolt tehát a fokozott óvatosság, mert ugyan a gazdasági visszapattanás továbbra is támogatja a kockázatos eszközöket, a jelenleg átmenetinek tekintett magasabb infláció narratívájának változása és a jegybankok vártnál erőteljesebb szigorítása esetén könnyen összecsaphatnak a hullámok az elbizakodott befektetők feje fölött.
Ami a részvénypiacot illeti, az Amundi szerint a rotációról, az egyedi részvényszelekcióról és az osztalékpapírokról szólhat a következő időszak. A mostani helyzet óvatos optimizmust indokol: a befektetőknek nem szabad lebecsülniük a gazdasági helyreállás erejét, ugyanakkor a piacok felívelése nem lesz egyenes vonalú,
a néhol már a valóságtól elrugaszkodott részvényárfolyamok miatt pedig nagyobb körültekintéssel érdemes válogatni a papírok közül,
előnyben részesítve az erős mérleggel és fenntartható profitnövekedéssel rendelkező cégeket.
A tengerentúlon a rotáció és az osztalékvadászat lehet a következő időszak meghatározó trendje, amíg a Fed alacsonyan tartja a kamatokat, és hagy némi teret az infláció emelkedéséhez.
A vállalati sajátrészvény-vásárlások újraindulásával és az osztalékok emelésével a bankszektor részvényei kínálhatnak vonzó lehetőséget, a spekulatív növekedési és a tőzsdére vitt biankó cégekben (SPAC) azonban kockázatokat lát az alapkezelő.
A továbbra is nehézségekkel küzdő ágazatok – légi közlekedés, kiskereskedők – papírjaihoz is megfontoltan érdemes nyúlni.
Az amerikai vállalatoktól aligha várható már nagyobb pozitív meglepetés, az újranyitás még viszonylag korai stádiumában járó Európában azonban még lendületet kaphatnak a gazdaságok.
A ciklikus részvények felülteljesítése és az értékalapú papírok felé irányuló rotáció hosszabb távú trend maradhat a kontinensen, de az egyedi szelekció itt is egyre hangsúlyosabb. Az Amundi szerint a befektetők az ipari és a pénzügyi szektor minőségi ciklikus részvényein keresztül profitálhatnak az európai fellendülésből, miközben egyes defenzívebb ágazatok is kedvező lehetőségeket kínálnak.
Az utóbbiak közül az Amundi az alapvető szükségleticikk-gyártókat és az egészségügyi cégeket kedveli.
A technológiai papírokkal a jelenlegi szinteken érdemes óvatosnak lenni, ahogy a tartós fogyasztásicikk-gyártókat is túlzott optimizmus övezi.
A feltörekvő piacokon a második fél évben folytatódhat a vállalati eredmények javulása, főként Oroszországban és a latin-amerikai térségben. A nagyobb ciklikus növekedésű papírokat érdemes itt keresni, főként a tartós fogyasztási cikkek gyártói, az ipari és az ingatlanszektor képviselői között, a kínai egészségipari és pénzügyi vállalatokat azonban jobb inkább elkerülni.
A globális kötvényhozam-környezet mellett leginkább a geopolitikai feszültségek miatt
kockázatosak a fejlődő piacok, amelyeket alapvetően relatíve olcsónak tartanak az Amundinál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.