Most már napokon belül kijöhet a Robinhood a parkettra lépés részleteit tartalmazó információs anyagával, hiszen az amerikai online bróker a Bloomberg információi szerint június végére időzítette debütálását a Wall Streeten. Noha a fiatal kisbefektetők egyik kedvenc mobilos alkalmazását üzemeltető cég március vége felé úgynevezett titkos, vagy bizalmas parkettre lépés iránti regisztrációt nyújtott be az Egyesült Államok tőzsdefelügyeletéhez (SEC), ám ebben az esetben is nyilvánosságra kell hoznia a legfontosabb információkat legkésőbb a promóciós roadshow, vagy ha ilyet nem terveznek, az IPO előtt 15 nappal.
A legérdekesebb kérdés persze most is ugyanaz, mint a többi kibocsátás esetén, hogy tudniillik mekkora tőzsdei kapitalizációt érhet el a jutalék nélküli kereskedés úttörője. Ezzel kapcsolatban némi támpontot jelenthetnek a februári zárt körű tőkeemelés számai.
Nos, három hónappal ezelőtt mintegy 40 milliárd dolláros kapitalizációt ért el a fintech startup, legalábbis az 5,6 milliárd dollárral beszálló magánbefektetők részvényvásárlásai erre a szintre lőtték be a cég értékét. Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy a 2020 szeptemberében végrehajtott azt megelőző tőkeemelést követően még csupán 11,7 milliárd dollárra taksálták a vállalatot.
A Robinhood legfontosabb részvényesei között találhatók többek között a Kleiner Perkins, az Andreessen Horowitz és a Google Ventures kockázatitőke-társaságok is.
A bolgár-amerikai Vlad Tenev által a kaliforniai Menlo Parkban, 2013-ban alapított cég rendkívül gyorsan növekedett az elmúlt években, amiben a pandémia is közrehatott, hiszen az otthon ülő amerikai fiatalok egyik kedvenc szabadidős tevékenységévé vált a költségmentes tőzsdei kereskedelem.
Tavaly év végén már több mint 13 millió felhasználó kötötte az ügyleteket a társaság applikációjával.
Januárban aztán nagyot lökött a cég forgalmán a Gamestop-mánia is, amikor a Reddit online oldalán összegyűlt befektetők egyebek között éppen a Robinhood alkalmazása segítségével húzták az egekbe a videókereskedelmi cég részvényeinek kurzusát, és szorították ki a besszre játszó sortosokat. A The Wall Street Journal és a Citadel Securities információi szerint amúgy a Robinhood-ügyfelek aktivitása tavaly pontosan a duplájára nőtt 2019-hez képest.
További kedvező adat, hogy az idei első negyedévben a fintech-cég legfontosabb bevétele, a market makerek-től (árjegyző piacszervezők) kapott kompenzáció (payment for order flow; PFOF) – amit az árjegyzők a hozzájuk terelt tranzakciók után fizetnek – 331 millió dollárra nőtt az előző év azonos időszakában elért 91 millió dollárhoz képest. A cég további anyagi forrása az aranyfokozatú tagságért a felhasználók által fizetett havi 5 dolláros díjakból befolyó bevétel, amelyet azonban egyelőre nem kezel nyilvánosan a vállalat.
A Robinhood részvényei azonban kockázatot is hordoznak, hiszen számos kritika érte a társaságot az elmúlt időszakban, melyek egy része még az amerikai képviselőházat is megjárta. Sokan azzal vádolják, hogy kaszinóvá változtatja a tőzsdeparkettet.
Massachusettsben például még a brókercég engedélyének visszavonását is kezdeményezték, mondván, túlzottan nagy rizikóvállalásra ösztönzi a csekély tapasztalattal rendelkező kisbefektetőket. Mások szerint pedig elsősorban nem a saját ügyfelei érdekeit nézi, amikor az árjegyzőkhöz tereli őket, hanem saját bevételét kívánja maximalizálni. Ez pedig Amerikában törvénysértést jelent. Egy hamis öndicséret miatt pedig a SEC-nek is fizetett már tavaly decemberben 65 millió dollárt a társaság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.