Az év egyik legjobban várt kibocsátására készülő Robinhood megígérte, hogy ügyfelei számára fenntartja az új részvények 25-35 százalékát, ezzel részben kockáztatva, hogy a papír mém részvénnyé válik
– mondta a Világgazdaságnak Török Lajos, az Equilor vezető elemzője, aki érdekességként megjegyezte, hogy a Robinhood nemrég rekordnak számító 70 millió dolláros büntetést fizetett a tőzsdehatóságnak, ráadásul kérdéses, hogy miként tudja megtartani a jellemzően kisbefektetőkből álló befektetői körét.
A The Wall Street Journal szerint nem véletlen az időzítés és az egyéni befektetőkre irányuló kitüntetett figyelem. A Robinhood vetélytársa, a SoFi Technologies, valamint a Public Holdings befektetési és közösségi hálózati alkalmazás is hasonlóan szervezi a saját IPO-ját, hogy kihasználja a hétköznapi emberek lelkesedését. A vállalatok a részvénykibocsátásoknak általában jóval kevesebb, mint a 10 százalékát tartják fenn egyéni befektetőknek, s az is jórészt a lebonyolításban részt vevő bankok kiemelt ügyfeleinek jut.
Kivételt képezett a Facebook 2012-es tőzsdére lépése, amikor a bevezetett részvények 25 százaléka egyéni befektetőkhöz került.
Nem véletlenül favorizálják a bankárok a hosszú távra vásároló, kipróbált nagybefektetőket, és ódzkodnak a parkett láttán megremegő kezű kisrészvényesek tömegétől, akik nem ülik ki az esetleges hullámvölgyeket, hanem az első döccenők után eldobálják a kezükben lévő papírokat. De a Robinhood és „társai” úgy vélik, megváltozott a piac, ma már a kisbefektetők is gondolkodnak, s a közösségi médiának köszönhetően tudnak is együttműködni. Például a WallStreetBets fórum redditorai olyan erősek, hogy az évet 20 dollár alatt kezdő GameStop árfolyamát felhúzták, a részvénnyel február vége óta nem kereskedtek száz dollár alatt.
Amíg a hagyományos szemlélet szerint a Robinhood nagy kockázatot vállal a kisbefektetők tömeges bevonásával, addig Anthony Noto, a versenytárs SoFi vezérigazgatója úgy véli: az igazi kockázatot a részvény-kiskereskedelem figyelmen kívül hagyása jelentené. Ezúttal nem esett szó azokról a nagybefektetőkről, akik a GameStop-spekuláció csúcspontján, idén januárban megmentették a Robinhoodot. Bár az IPO fennmaradó 70-75 százaléka elegendő játékteret biztosít, hogy a menedzsment beváltsa ígéretét, amely szerint a megmentők 30 százalékos diszkonttal jegyezhetnek részvényt egy esetleges tőzsdei bevezetés esetén.
Emlékezetes, hogy a Wall Street-i csata idején, az elszámolóház megtízszerezte a letéti igényt, s 3 milliárd dollárt kért nyitáskor a Robinhoodtól.
Amit a legvolatilisebb részvények kereskedelmének korlátozásával 1,4 milliárd dollárra sikerült leszorítani, s mivel 700 millió volt a számlán, csak másik 700 milliót kellett azonnal befizetni. Az online brókercég akkor napok alatt vont be 3,4 milliárd dollár kockázati tőkét olyan „tőzsdecápáktól”, mint a Tiger, a Ribbit, a Sequoia, az Index Ventures és az Andreessen Horowitz. A Robinhood alapítóit is meglepte az a mohóság, amellyel a kockázatitőke-társaságok és a fedezeti alapok tülekedtek, hogy a jövőben kedvezményes áron szerezzenek részesedést a Robinhoodban. A tőzsdére lépés bejelentésével együtt a tavalyi számait is közzétette a Robinhood.
Eszerint a bevételük megháromszorozódott, s megközelítette az egymilliárd dollárt, míg az aktív ügyfelek száma 18 millióra emelkedett az év végére.
Ugyanakkor nem közölték a parkettre lépés pontos időpontját, és a potenciális árazásról sem tettek közzé információt. Annyi azonban kiderült, hogy százmillió dollár friss tőkét vonnának be a cégbe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.