Többször próbálkozott szerdán a 350-es szint letörésével az euró/forint kurzusa, egyelőre sikertelenül.
A következő időszakban azonban folytatódhat a magyar deviza erősödése, amit egyidejűleg több tényező is támogat
– mondta a VG-nek Pálffy Gergely, a Raiffeisen Bank elemzője. A trendszerű forinterősödés a 361-es árfolyamról indult július 26-án, s az OTP árfolyam is aznap kezdett, mint utóbb kiderült gyakorlatilag korrekciók nélküli emelkedésbe 15 625 forintról – az elemző szerint azokban a napokban jelentős mennyiségű forrópénz beáramlás történt, amely egy része a részvénypiacon csapódott le, de jutott belőle a forint piacára is.
Igazából nem is feltétlenül a 350-es árfolyam érdekes, hanem annak áttörése esetén sokkal inkább az, hogy tartósan alatta marad-e a kurzus
– mondta Pálffy Gergely. Hozzátéve, a vártnál jóval jobb GDP-adat komoly lendületet adott a forint erősödésének, ami annak ellenére sem torpant meg, hogy hetek óta jól teljesít a dollár: 1,20-ról 1,17 alá süllyedt az euró/dollár devizapár, ilyen trend pedig általában gyengíteni szokta a magyar fizetőeszközt és a feltörekvő piaci devizákat.
Szintén a forintot erősíti a Magyar Nemzeti Bank kamatemelési ciklusa, a piac jövő keddre és szeptemberre 30-30 bázispontos alapkamat-emelést áraz.
Ezt Pálffy Gergely szerint októbertől 3 kisebb mértékű, 10 bázispontos lépések követhetik, ezek alapján pedig a bank elemzői 2,1 százalékos alapkamatot várnak az év végére. A soron következő hosszú ünnep alatt lehetségesek nagyobb mozgások, majd a kereskedés a 345-350-es sávban folytatódhat. Tartósan 350 alatti euró-árfolyam esetén még az is lehetséges, hogy a negyedik negyedéves inflációs várakozások némiképp enyhülnek.
A forint most kissé felülteljesítő a régiós devizákkal szemben, amelynek fő oka, hogy a cseh és lengyel központi bankok egyelőre kivárnak a szigorító lépésekkel: ennek tudatában Pálffy Gergely szerint a magyar fizetőeszköz így még akár a következő hónapban is felülteljesítő maradhat.
A Reuters-nek nyilatkozó Erste Bank elemző szerint novemberre várható kamatemelés Lengyelországban, amire a vártnál magasabb júliusi inflációs adat késztetheti a monetáris politika vezetőit.
A Commerzbank Research szakértői annyival egészítették ki magyar kollégájukat, hogy a második negyedéves GDP-adat különösen annak tudatában értékelendő pozitív meglepetésként, hogy az időszak nagyobb részében még érvényben voltak a lezárások Magyarországon. Az erős adat azonban kevésbé releváns a magyar deviza árfolyama szempontjából, olvasható a tegnapi jegyzetükben.
A tegnapi kereskedés során 350,6-ig ereszkedett az euró/forint kurzus, ez a július 26-i (többhavi) mélyponthoz képest már 3,4 százalékos erősödést jelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.