BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Története legjobb eredményét szállította a Mol

Az elemzői konszenzust több soron is túlszárnyaló, rekord eredményt ért el a második negyedévben a magyar olajtársaság, amely 2,3 milliárd dollár helyett immár 3 milliárdos EBITDA-val számol idén.

Még az optimista elemzői várakozásokat is túlszárnyaló, rekord eredményt ért el a második negyedévben a Mol, az első félév kiemelkedő teljesítményét követően a társaság vezetése 2,3 milliárd dollárról 3 milliárd forintra emelte egész évre vonatkozó EBITDA-célját – derül ki a hazai olajcég péntek hajnalban publikált jelentéséből.

Fotó: Róka László/MTI

Az iparágban leginkább figyelt mutató, az újrabeszerzési árakkal becsült (CCS), tisztított EBITDA 262,9 milliárd forintra ugrott a június végén lezárt három hónapban, ami több mint duplája a tavalyinak, de jelentős javulást jelent az első negyedévhez képest is. Az elemzői konszenzust ezzel 5 százalékkal teljesítette túl a vállalat.

A két fő üzletág, a kutatás-termelés és a finomítás eredménye egyaránt három számjegyű növekedést mutat éves alapon, előbbi szegmensben háromszorosára, 99 milliárd forintra, utóbbiban pedig közel négyszeresére, 132 milliárd forintra emelkedő EBITDA-t jelentett a társaság.

A tényadatok a korábban közölt, számottevő javulásról árulkodó külső eredményvezérlők tükrében nem is számítanak akkora meglepetésnek. A Brent hordónkénti ára éves alapon 29-ről 69 dollárra szökött fel, miközben a finomítói marzsok is feljebb kúsztak, a petrolkémiai árrések pedig tonnánként 949 eurós csúcsra ugrottak 2021 második negyedévében.

Folytatódott a fogyasztói szolgáltatások dinamikus növekedése is, a szegmens minden idők legjobb második negyedéves EBITDA-ját szállította, és 48 milliárd forinttal járult hozzá a csoportszintű eredményhez. A bővülés üteme ezúttal 37 százalékos volt, ami jócskán meghaladja az első negyedéves dinamikát is. A szakértők előzetesen 40 milliárd forintot vártak ezen a soron.

Csupán a legkisebb, gázüzletág 6,8 milliárd forintos EBITDA-ja maradt el a tavalyi teljesítménytől – és a szakértői prognózistól –, a mintegy 50 százalékos visszaesésre azonban lehetett számítani a szerbiai tranzit év eleji kiesése miatt.

Az üzemi eredmény az egy évvel korábbi 3 milliárdról 140 milliárd forintra ugrott, míg az adózott eredmény 186 milliárd forint nyereségbe fordult át a tavalyi 42 milliárdos veszteségről. A tisztított EBIT kilenc, az adózott profit pedig 52 százalékkal szárnyalta túl az elemzői várakozást.

Összességében nagyon erős, több eredménysoron története legmagasabb eredményét érte el a hazai olajtársaság, amely szektortársaihoz hasonlóan profitálni tudott a tavalyi pandémiás sokk után normalizálódó iparági környezetből, az olajárak felpattanásából és a finomított termékek iránti kereslet helyreállásából.

Büszkén jelenthetem be, hogy a Mol csoport történetének legjobb negyedéves eredményét értük el. Válságálló, integrált üzleti modellünk sikeresen navigált a járvány kihívásai között, és ki tudtuk használni az erős ciklust a nyersanyagok piacán. Ez azt jelenti, hogy 893 millió dolláros újrabeszerzési árakkal becsült „tiszta” EBITDA-t értünk el a második negyedévben, ami lehetővé teszi számunkra, hogy 3 milliárd dollár körülire emeljük az éves EBITDA iránymutatásunkat a korábbi 2,3 milliárd dollár körüli értékről. Ami pedig a jövőt illeti, nagyon elégedett vagyok a kulcsfontosságú beruházásainkkal is, hiszen a tervek szerint haladunk a stratégiánk megvalósításával a 2030 felé és azon túlra vezető úton

 – mondta el a jelentés kapcsán Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.