Igaz, az alacsonyabb ár előnyeit csak az arab királyság ázsiai vevői élvezhetik, Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban a szeptemberi tarifa marad érvényben – jelentették be Rijádban. A szaúdiak ezzel csatlakoztak a többi gazdaságilag fontos nyersanyag piacán látható korrekciós hullámhoz.
A kedvezményes árnak racionális oka van, nevezetesen az ázsiai gazdaságok gyengélkedése, amit a delta variáns gyors terjedésének megakadályozására tett korlátozó intézkedések váltottak ki.
A lezárások miatt az ázsiai olajkereslet is csökkent, éppen amikor az oroszokkal kiegészített Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC+) a termelési kvóták fokozatos felszabadításával friss olajat önt a piacra.
A kartell augusztustól december végéig havi 400-400 millió tonnával növelheti napi termelését, igazodva az eltérő sebességbe kapcsolt világgazdaság igényeihez. Más kérdés, hogy a változásokra a legrugalmasabban az OPEC+ vezető ereje, azaz Szaúd-Arábia tud reagálni, gyakorlatilag az ő önkéntes kitermelés-csökkentéseikkel tudták a pandémia tombolásakor finomhangolni a kínálatot, s vele az árakat.
Most ugyanez történik kicsiben: az állami olajmonopólium, a Saudi Aramco a dubai és ománi olajfajták árából képzett irányadó átlagárához képest hordónként csak 1,7 dollárral adja drágábban októbertől saját, Arab Light könnyűolaj-fajtáját.
Szeptemberben a referenciaértéket 3 dollárral haladta meg az exportár, legutóbb 2020 februárjában volt ilyen nagy a különbség.
Elemzők az exportárban szerény 20-40 centes csökkentést vártak az 1,30 dollár helyett. Szerintük az alacsonyabb árral a szaúdiak ösztönözhetik ázsiai partnereiket arra, hogy a teljes szerződött mennyiséget lehívják, sőt akár annál is többet vegyenek tőlük. A Reutersnek nyilatkozó szakértők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a szaúdiak taktikázása azzal a kockázattal is jár, hogy az utóbbi egy-másfél év alatt a készletek normalizásában elért pozitív változások visszafordulnak.
A diszkriminációval pedig versenyelőnyhöz juttatják az ázsiai gazdaságokat, hiszen az európai piac számára a Brentnél ezután is 1,70 dollárral olcsóbban, Amerikának pedig a Mexikói-öböl környék referenciaáránál (ASCI) 1,35 dollárral drágábban kínálják.
A szaúdi bejelentés megmozgatta a határidős piacokat: novemberi szállításra 1,3 százalékkal 71,7 dollárra olcsóbbodott a Brent hordója, ugyanennyivel esett az ára az amerikai WTI alaptípusnak is, amelyet most 68,4 dolláron jegyeznek, szintén novemberi szállításra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.