Számos rekord dőlt meg 2021-ben a tőkepiacokon, a pénzbőségnek és az alapvetően optimista befektetői hangulatnak köszönhetően nem volt ez másként az elsődleges részvénykibocsátások (IPO) piacán sem. Az e téren zászlóshajónak tekinthető Egyesült Államokban egy híján négyszáz ügylet köttetett, melyek során 142,5 milliárd forrást gyűjtöttek a tőzsdére lépő vállalatok a Renaissance Capital amerikai befektetési tanácsadó vállalat összesítése szerint. Ezzel a kibocsátások száma alapján az utóbbi két évtized legmozgalmasabb évét zárta a szektor, míg a forrásbevonást tekintve abszolút csúcsnak számít 2021.
Ebben ráadásul nem szerepelnek a közvetlen részvénybevezetések, valamint az elmúlt időszakban rendkívül népszerű, speciális célú akvizíciós társaságokon (SPAC) keresztül végrehajtott tőzsdei debütálások sem. Utóbbiak még a hagyományos IPO-kat is felülmúlták összesen 143,5 milliárd dollár értékben levezényelt 604 ügylettel, melyek közül közel kétszáz esetben már össze is olvadt a tőzsdére igyekvő vállalat a felvásárlást formailag végrehajtó biankó SPAC társasággal.
Ami a hagyományos elsődleges kibocsátásokat illeti, az év során minden eddiginél több, huszonhét vállalatnak sikerült egymilliárd dollárt meghaladó tőkét szereznie a befektetőktől. A mega IPO-k közül is messze kiemelkedik a Rivian november elején nyélbe ütött üzlete, amely során csaknem tizenkétmilliárd dollárhoz jutott az elektromos autógyártó, amely ehhez képest porszemnyi, egymillió dolláros bevétellel zárta a harmadik negyedévet, amikor is 386 pickupot értékesített, a legelső szériából. A Riviané egyébként az Alibaba 2014-es amerikai parkettre lépése óta a legnagyobb volumenű IPO az Egyesült Államokban.
A méretesebb kibocsátások közé tartozik a dél-koreai e-kereskedelmi óriás Coupang 4,5 milliárd dolláros tranzakciója, valamint a fedezeti alapokat is megszorongató, közösségi médiafelületeken szerveződő kisbefektetők körében kedvelt ingyenes kereskedési platform, a Robinhood bő kétmilliárd dolláros IPO-ja.
Az idei év ezzel együtt mégsem tekinthető egyértelműen sikerévnek az új kibocsátóknak, és nem csupán az egyik legnagyobb IPO-t végrehajtó Didi kálváriája és New York-i parkettől való gyors búcsúja miatt. A befektetők kezdeti eufóriája ugyanis jellemzően hamar kifullad az első kereskedési napon elkönyvelt, átlagosan 31 százalékos rali után. Az év során parkettre lépő cégek papírjainak alig 40 százalékát jegyzik jelenleg a bevezetéskor kialakult árfolyam felett, az újoncok pedig átlagosan 10 százalékos árfolyamveszteséget könyvelhettek el debütálásuk óta.
Ebben a már jegyzéskor magasra srófolt árazás mellett az egyre erősödő inflációs félelmek, valamint a koronavírus újabb variánsainak terjedése miatti befektetői aggodalom is szerepet játszhatott. A csúcsra járatott piac 2022-ben lehűlhet, a Renaissance Capital lassú évkezdésre számít, és várhatóan az év egészében sem éri el a 2021-es rekordtempót az ügyletek száma és volumene, bár a piaci környezet javulásával a kibocsátások is újabb lendületet kaphatnak.
Ígéretes jelöltekből pedig már most sincs hiány. A horizonton lévő, jövő évre tervezett kibocsátások közül a fizetéskezelő szoftvereket és szolgáltatásokat kínáló Stripe tűnik a legméretesebbnek, amely a legutóbbi finanszírozási kör során elért, 95 milliárd dolláros értékeltségével az elmúlt évtized legjelentősebb tőzsdére lépése lehet a Wall Streeten a Facebook 2012-es debütálása óta.
Az elsősorban görög joghurtjairól ismert Chobani részvényeit akár már januárban bevezethetik a Nasdaq-ra, de várhatóan újra nekifut a kibocsátásnak az IPO-ját idén ősszel elnapoló Instacart is. A villámgyors élelmiszer-kiszállítást kínáló startup mellett a Chime digitális bank, a mesterséges intelligenciára alapozó alapú szoftvereket fejlesztő Databrick, valamint a főként videójátékosok körében népszerű Discord chatplatform is 2022-ben debütálhat a parketten. Borítékolhatóan kiemelt érdeklődés övezi majd a mémrészvény jelenség kialakulásában is fontos szerepet játszó, kisbefektetői fórumoknak otthont adó Reddit közösségi médium részvénykibocsátását is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.