A hadiállapot bevezetésével kapcsolatban korlátozásokat vezetett be az elektronikus pénz kibocsátásával kapcsolatban az ukrán jegybank – írja a CNBC . A szabályozás értelmében a deviza tranzakciók és a devizapiac is elérhetetlenné válik az ukránok részére, és a készpénzfelvételt is korlátozzák.
A központi bank intézkedéseire a helyi lakosság a kriptókhoz fordult menedékként, különös tekintettel a vitatott hátterű Tether USDT nevet viselő stabil coinjára, mely azt ígéri, hogy az mindig 1 dollár fedezettel rendelkezik, ezért értéke is mindig 1 dollár. Ez a New York-i ügyészség szerint többször nem volt igaz, és viszonylag ritka is ezen eszközök visszaváltása, ám a kriptotőzsdéken az eszköz valóban stabilan őrzi az 1 dolláros értéket.
A Tether legutóbbi jelentése szerint december 31-én több mint 78 milliárd dollárnyi USDT mögött közel 39 milliárd dollárban állt amerikai állampapír vagy készpénz fedezetként, míg a maradékot különböző, ismeretlen eredetű hiteltermékek és kriptoeszközök tették ki. Figyelembe véve az USDT legnagyobb közvetlen vásárlóit és azt, hogy a Tether a likviditás biztosításával a kriptók egyfajta központi bankjaként működik, kapcsolatban olyan szereplőkkel, melyek közül egyiknek sem érdeke a likviditás szűkítése, gyakorlati szempontból könnyen lehet, hogy a fedezettel kapcsolatos aggodalmak nem számítanak.
Ennek ellenére a Kuna nevet viselő ukrán kriptotőzsde szerint az eszközért 32 hrivnyát is hajlandóak voltak fizetni a felhasználók, ami 1,10 dollárnak felel meg. Azt, hogy a digitális fizetések korlátozása mellett hogyan jutnak el a felhasználók forrásai az oldalra, a CNBC nem részletezte, ugyanakkor az Tether előszeretettel magyarázza egyre nagyobb állományát a magas inflációt tapasztaló országok igényeivel.
A háborút megelőzően is több ukrán vezető próbálta országát a digitális fizetőeszközök oázisaként lefesteni,
így az ország elnöke Volodimir Zelenszkij 2021-ben olyan törvényt írt alá, mely a központi bank előtt is megnyitotta az utat a digitális jegybankpénz kibocsátására, míg a közelmúltban az elnök és a parlament között sikerült tető alá hozni egy megállapodást a kriptodevizák legalizálásának és szabályozásának részleteiről.
2021 augusztusi amerikai hivatalos látogatása során Zelenszkij a befektetések vonzása érdekében arról beszélt, hogy hazája egy legális és innovatív piac a virtuális eszközök számára, míg Mykhailo Fedorov, a digitális átalakulásért felelős miniszter a fizetési megoldások modernizálását és a digitális jegybankpénz létrehozására adott felhatalmazást emelte ki.
A Kyiv Post szerint az orosz támadás előtt Ukrajna igyekezett a kriptodevizák piacát az üzletek és a befektetők előtt is megnyitni és vezető tisztségviselők kopogtattak a Szilícium-völgy kockázati tőke és másfajta befektetőinek az ajtaján. Az orosz invázió véget vetett ezeknek az erőfeszítéseknek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.