BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mi történik a szaúdi olajóriással?

A szaúdi Aramco a világ harmadik legértékesebb cége az Apple és a Microsoft után és lehet, hogy a mostani lépés további részvényeket tesz elérhetővé a befektetők számára.

A nemzeti fejlesztési alaphoz került a szaúdi Aramco olajtársaság 4 százaléka Mohammed bin Szalman koronaherceg döntését követően – írja a Reuters. A mintegy 80 milliárd dollár értékű részvénycsomag tovább erősíti az alap pénzügyi helyzetét és hitelminősítését is a koronaherceg szerint. Az alap egyik fő célja a szaúdi gazdaság átalakítása és az olajbevételektől való függőség mérséklése.

A lépés után azonban továbbra is közvetlenül az állam marad a világ legnagyobb olajtársaságának fő tulajdonosa, hiszen 94 százalékot megőriz a cég papírjaiból, miközben a befektetési alap által kezelt összegek közelebb kerülnek a 2025-re megcélzott 4 ezer milliárd riálos (mintegy 1070 milliárd dollár) értékhez.

Fotó: SPA / AFP

Elemzők szerint ez a szaúdi vagyonkezelő kötvénykibocsátási terveire is jótékony hatással lehet, ugyanakkor előkészítheti az Aramco részvényeinek értékesítését. Az olajtársaság közleménye szerint a tranzakció a kormányzat és az állami befektetési alap között történt, annak a vállalat nem volt része, és forrásokat sem vont be ez által. A cég azonban jelezte, hogy mindez nem változtat a kibocsátott részvények számán, a vállalat stratégiáján, működésén, az osztalékfizetésén vagy a cég vezetésén.

Ugyanakkor szaúdi tisztviselők korábban már felvetették, hogy az állami vállalat újabb részvényei lesznek elérhetőek a piacokon. A befektetési alapot vezető Jasszir al-Rumajjan tavaly szintén felvetette az értékesítés lehetőségét, míg a The Wall Street Journal nemrégiben arról írt, hogy akár 50 milliárd dollár értékben kerülhetnek piacra az Aramco részvényeiből.

Amikor a társság 2019-ben tőzsdére lépett, mintegy 29,4 milliárd dollárnyi tőkét volt képes a lépéssel bevonni, ami a világ legnagyobb tőzsdei bevezetése (IPO) volt. A bevétel a vagyonkezelőhöz került. A vállalat részvényei az idei évben 4 százalékot drágultak, így a cég csaknem 2 ezer milliárd dolláros piaci értékével az Apple és a Microsoft után a harmadik legértékesebb vállalat a világon, ráadásul az olajárak újkeletű száguldása kapcsán értéke tovább nőhet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.