Elhárult az akadály az amerikai bankok osztalékfizetése elől, miután valamennyien sikerrel vették az akadályokat a Federal Reserve (Fed) évi rendes tesztjén, ahol a központi bank szerepét betöltő intézmény a szektor szereplőinek a piaci zavarokkal szembeni ellenálló képességét vizsgálta. A befektetési szolgáltatásokat is végző bankok közül a JPMorgan Chase-re, a Morgan Stanley-re és a Goldman Sachsra egy külön próbatétel is várt, bizonyítaniuk kellett, hogy a kereskedési üzletáguk stabilan teljesít piaci pánik idején is.
A Fed krízisforgatókönyve annak februári – még az ukrajnai háború kirobbanása előtti – meghirdetésekor extrémnek tűnhetett, ma már kevésbé: 10 százalékos munkanélküliséggel, 3,5-es reál-GDP-csökkenéssel, több mint felére eső részvénypiaccal és 40 százalékos ingatlanleértékelődéssel kalkuláltak, egy ilyen tökéletes vihar egyébként annyira visszafogná a belső fogyasztást, hogy a harmadik negyedévre az éves infláció 1,25 százalékra húzódna vissza. A vizsgált harminc bank még ilyen negatív szcenárió teljesülése esetén is a minimális követelmények feletti tőkével rendelkezne, tehát súlyos recesszióban sem fagyna be a hitelpiac, igaz, a fentiek 612 milliárd dolláros veszteséget okoznának számukra.
A Fed szektortesztje fontos iránytű, a bankok ennek segítségével tudják megállapítani, mennyivel csökkenthetik saját tőkéjüket a részvényeseiknek kifizetett juttatásokkal. Ha egy cég elhasal, kemény szankciókra számíthat, a többi közt a menedzseri bónuszok korlátozásával. Mivel pozitív eredmények születtek, ma várhatóan kiderül, mennyi osztalékra lehet számítani. A Bloomberg pénteki cikke idézi a Barclays becslését, amely szerint a JPMorgan majd 19 milliárd dollárt költhet osztalékfizetésre és részvény-visszavásárlásokra. Kicsivel lemarad mögöttük a Bank of America és a Wells Fargo 15-15 milliárddal. A szektor vezetői 80 milliárdos részvényesi juttatásra készülnek, ezt a következő négy negyedévben teljesítik, azután, hogy az elmúlt 12 hónapban több mint 140 milliárd dollárt adott vissza a befektetőknek Amerika hat legnagyobb pénzintézete (az összehasonlítás ezúttal nem életszerű, mert a 2020-ban visszatartott osztalékot is tavaly fizették ki a bankok).
A következő időszak osztalékával kapcsolatban egyelőre nagy a bizonytalanság, Jerome Powell Fed-elnök ugyanis nemcsak szimulálja a bankok tűrőképességét, hanem a való életben is megméretteti őket. Mint a Bloomberg véleménycikke felhívja rá a figyelmet, a Fed kamatemelései a bankok által tartott kötvényportfóliók értékvesztését okozzák, ennek eredményrontó hatása már a harmadik negyedéves mérlegadatokban is megmutatkozik. Sőt, a fenti 80 milliárd dolláros kifizetés az előretartalékolásnak lehet a jele, mint ahogy a Bank of America, a Wells Fargo és a Citi vezetőinek óvatos válasza is a részvény-visszavásárlási program jövőbeni alakulásáról.
A Fed stressztesztjén az amerikai piacon jelen lévő európai központú bankok teljesítményére sem lehetett panasz, a Deutsche Bank, a Barclays és a Credit Suisse tengerentúli leányainak tőkehelyzete stabil. Az Európai Bankfelügyeleti Hatóság a tervek szerint 2023-ban végzi el a következő uniós szintű stressztesztet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.