Az európai részvények a korábbiaknál alacsonyabb szinten zárták a júniust, ennek oka pedig az, hogy a nagyobb jegybankok szinte általánosan szigorú (hawkish) monetáris politikája és az egyre fokozódó recessziós félelmek miatt a befektetők körében továbbra is bizonytalan hangulat uralkodik – vélik a Fidelity szakértői egy kedden publikált elemzésükben.
Emlékeztettek: a Fed 0,75 százalékkal emelte a kamatokat, az EKB pedig 50 bázispontos szigorítást hajtott végre. Az európai központi bank azt is bejelentette, hogy 2022. július 1-jével befejezi az eszközvásárlásokat. A piacok némileg fellélegeztek, miután az EKB felvetette, hogy megvédené a nagyobb adósságállománnyal küzdő tagjainak egy részét az emelkedő hitelköltségektől azzal, hogy a lejáró hiteleket rugalmasan újra befekteti, és létrehoz egy új „antifragmentációs” eszközt.
Rugalmas eszközzel kézivezérelné a kötvénypiacot az EKBA TPI keretében a központi bank a másodlagos piacon fog vásárolni olyan eurózónás országok kötvényeiből, amelyeknél a finanszírozási feltételek romlása nem indokolt az országspecifikus fundamentumok alapján, így ellensúlyozza majd a transzmissziós mechanizmust fenyegető kockázatokat. |
Közben Kína fokozatos gazdasági talpra állása igazi fénysugárnak számított: májusban magához tért az ipari termelés. Csakhogy az elhúzódó ukrajnai háború változatlanul rányomja bélyegét a befektetői hangulatra, és Európában súlyosbodik az energiaválság, mivel Oroszország csökkentette a Németországnak, Olaszországnak és más EU-tagállamoknak szállított földgáz mennyiségét.
A kompozit beszerzésimenedzser-index júniusban 51,9-re csökkent, ami a kereslet növekedésének megtorpanását jelzi. A legnagyobb visszaesés a feldolgozóiparban volt megfigyelhető, ahol két év óta először csökkent a termelés. Ez a folyamat júliusban felgyorsulhat, mivel az új megrendelések száma egyre alacsonyabb.
A szolgáltató szektor kibocsátásának növekedése január óta a legalacsonyabb szintre esett, mivel csökkent az új megrendelések száma. Bár a beszállítói csúszások továbbra is mérséklődnek, ez valószínűleg a termékek iránt megnyilvánuló alacsonyabb keresletnek és a jókora raktárkészlet-felhalmozódásnak tudható be.
A munkahelyek számának növekedése 13 hónapja nem látott mélypontra mérséklődött, mivel a vállalkozások mind a gyártás, mind a szolgáltatások területén lefelé módosították a terjeszkedési terveiket. Az eurózóna inflációja magasabb volt a vártnál, és 8,6 százalékos mértékével júniusban újabb rekordot döntött.
A felülvizsgált eredményvárakozások az egyre pesszimistább gazdasági kilátások ellenére továbbra is szinte minden európai ágazatban pozitívak. A legfrissebb vállalati eredmények azt mutatják, hogy az összesített profitmarzsok még mindig magas szinten vannak.
– tette hozzá Al-Hilal István, a Fidelity International közép-európai igazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.