A kínai Tencent Holdings azt tervezi, hogy eladja a Meituan ételkiszállító cégben lévő 24 milliárd dolláros részesedését, vagy legalább a nagyobb részét – értesült négy bennfentes forrásból a Reuters. Közülük három forrás azt állította:
a Tencent, amely a Meituan 17 százalékát birtokolja, az elmúlt hónapokban pénzügyi tanácsadókkal egyeztetett, hogy miként lehetne pénzzé tenni ezt a pakettet.
Ha a Tencentre gondolunk, először a Kínában piacvezető mobilos alkalmazás, az üzenetküldést, fizetési szolgáltatást és közösségi platformot egyaránt kínáló WeChat juthat eszünkbe. Az is érdekes, hogyan lett a Tencent nagytulajdonos a Meituanban. Nos,
a technológiai óriás még 2014-ben fektetett be a Meituan riválisába, a Dianpingbe, amely egy évvel később egyesült a Meituannal,
így alakult ki a jelenlegi vállalat, amely tavaly robotfutárok tesztelésével lepte meg a befektetőit.
A Meituan hétfői piaci kapitalizációja alapján a Tencent 17 százalékos részesedése 24,3 milliárd dollárt ér. A Reuters két forrása is úgy tudja, hogy a Tencent még az idén elindítaná az eladást, ha a piaci feltételek kedvezők lesznek. A Tencent számára annál is sürgősebb az ügylet, mert
a kínai szabályozó hatóságok másfél éve egyre nagyobb szigorral lépnek fel a túl nagyra nőtt technológiai óriásokkal szemben, különös tekintettel a részesedésszerzésekre és a piaci koncentrációra.
Idén májusban a Tencent a karanténintézkedések mellett a videójátékok hatósági korlátozásával magyarázta, hogy megfeleződött a profitja.
A Tencent pénzügyi befektetései gyorsan olvadásnak indultak, a negyedéves jelentések szerint a tőzsdén jegyzett vállalatokban lévő részesedések értéke március végére mindössze 89 milliárd dollárra csökkent az egy évvel korábbi 201 milliárd dollárról.
De nem csak a pekingi szabályozók miatt fontos a Tencentnek a Meituan-pakett eladása. A The Wall Street Journal a napokban hívta fel a figyelmet, hogy az Alibaba, a Tencent és a Meituan együttes kapitalizációjából 1200 milliárd dollár égett el alig másfél év alatt. A Meituan 60 százalékot veszített piaci értékéből, a Tencent pedig többéves mélypontra süllyedt. Bár
sok befektető abban reménykedik a tengerentúlon, hogy a süllyedő kínai tech cégek már padlót fogtak,
de a szkeptikusabbak szerint még mindig nem oldódtak meg az iparág problémái. Ennek fényében a Tencentnek addig kell szabadulnia a Meituantól, amíg busás haszonnal zárhatja a nyolcéves együttélést. A Dianping-akvizíció 2014-ben egymilliárd dolláros üzlet volt.
Tavaly decemberben láthattunk nagy kitárazást a Tencenttől, amikor
speciális osztalék formájában 16 milliárd dollárnyi JD.com-részesedéstől vált meg,
közel 15 százalékkal csökkentve befolyását Kína második legnagyobb e-kereskedelmi cégében. Egy hónappal később 3 milliárd dollárért értékesítette 2,6 százalékos részesdését a szingapúri SEA szerencsejáték- és e-kereskedelmi vállalatban.
A Meituan-részesedés eladása valószínűleg nyilvános piacon történő blokktranzakcióval valósul meg,
ami a Reuters két forrása szerint egy-két napot vehet igénybe a forgalmazástól a lebonyolításig. A blokk-kereskedés lényege, hogy közvetítők terítik szét a kínálatot, ezáltal a nagy tömegű eladás nem kelt túl nagy hullámot a piacon. Ez a Tencent számára gyors és zökkenőmentes módja lenne a kiszállásnak, szemben az osztalékként történő átruházással vagy a magánvásárlóval folytatott tárgyalásokkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.